Arboretum Bramy Morawskiej źródłem inspiracji twórczych

Celem warsztatów fotograficznych – zrealizowanych w ramach rządowego programu “BEZPIECZNA+” była obserwacja zmian zachodzących w świecie przyrody wiosną ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem formy w przyrodzie i sztuce. Bogactwo naturalnych motywów występujących w Arboretum Bramy Morawskiej pozwoliło uczestnikom na dogłębną analizę obserwowanej rzeczywistości oraz ujmowanie w kadrze fragmentów flory lub wybranych przedstawicieli fauny. Nieustanne zmiany barwy i temperatury naturalnego światła inspirowały młodzież do eksperymentowania parametrami ekspozycji, co pozwoliło na konfrontację wiedzy teoretycznej w praktycznym działaniu. W rezultacie tej swobodnej ekspresji  powstało kilkaset zdjęć, stanowiących zarówno dokumentację fotograficzną, jak i autorskie spojrzenie na nieograniczone źródło informacji i inspiracji, jakim jest natura. W warsztatach brali udział uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego (klasa 2 LP pod opieką mgr Justyny Reclik) i Szkoły Podstawowej nr 4 (klasy artystyczne Gimnazjum nr 1 pod opieką mgr Romana Szczasnego) oraz studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Instytutu Architektury PWSZ w Raciborzu. Przewodnikiem naukowym z ramienia Arboretum była mgr Elżbieta Skrzymowska. Całość zorganizowała i poprowadziła dr Gabriela Habrom-Rokosz.

Zapraszamy do zobaczenia e-wystawy oraz zapoznania się z refleksjami uczestników.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Warsztaty fotograficzne w Arboretum Bramy Morawskiej 27.04.2018 – refleksje uczestników.

 

27 kwietnia 2018r. brałam udział w plenerze fotograficznym w Arboretum Bramy Morawskiej. Pogoda nam odpisywała, było ciepło i przyjemnie. Podziwialiśmy piękno przyrody i uwiecznialiśmy ją na zdjęciach. Zajęcia były zupełnie inne niż te w szkole, wcielaliśmy w życie to, czego nauczyliśmy się na zajęciach teoretycznych na terenie szkoły. Podobało mi się to, że mieliśmy dowolność i jakąś taką swobodę. Dostaliśmy szansę wykazania się, ponieważ w Arboretum było wiele rzeczy i miejsc do fotografowania. Cieszę się, że brałam w tym udział i nie mogę się doczekać następnego pleneru.

Natalia Marszałek 2LP

 

Co prawda, często przechodzę przez ten las, ale normalnie nie wchodzę między pokrzywami na górkę, z której nawet nie do końca wiem jak zejść tylko po to, żeby popatrzeć sobie na kwiatka. Nawet nie zwracam uwagi na drobne rzeczy, które gdzieś plączą mi się pod nogami. Patrzę ogólnie i widzę, że to co jest wokół jest po prostu ładne. Plener fotograficzny ma to do siebie, że zmusza, żeby trochę bardziej wysilić wzrok i zauważyć rzeczy niezauważalne na co dzień. Dzięki temu widzę jak piękny potrafi być niby taki zwykły, zasychający liść, albo kwiaty, które wyglądają jakby prowadziły ze sobą dialog. Wystarczy tylko ustawić się pod dobrym kątem, żeby zobaczyć w naturze coś więcej niż tylko roślinę, która powinna tam być, bo to przecież las.

W obserwowaniu przyrody i wszystkich rzeczy, które działają na wrażliwość pomocny jest aparat, który w moim przypadku był zwykłą komórką. Czasami patrzałam w ekran zamiast w to co jest przed nim, bo tak niezwykle, wręcz magicznie wyglądał, np. powiększony fragment kory, a kiedy odsuwałam aparat trochę zajmowało mi zanim znalazłam to co fotografowałam. Aparat po prostu pomaga w dostrzeganiu takich rzeczy.
Każde zdjęcie jest inne, ale każde z nich w jakiś sposób na mnie działa. Czuję dumę, patrząc na to co udało mi się zauważyć i uwiecznić, szczególnie, że w przypadku niektórych kliknięcie tego ‘pstryczka’ zajęło dobre kilka minut. Cieszę się, że byłam w pełni świadoma tego co chcę pokazać na zdjęciu nawet jeśli do końca nie wiem jak to zrobić, żeby wyszło idealnie.

Agnieszka Urbanek 2LP

 

Osobiście uważam, że miłą odmianą było wyjście w plener poza budynkiem szkoły, tym bardziej w tak piękne miejsce (Arboretum Bramy Morawskiej). Pogoda była wspaniała, więc bez żadnych przeszkód mogliśmy fotografować. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, więc każdy usiłował uchwycić fragment pewnej przemiany. Bardzo mi się podobało, zwłaszcza niezwykle zadbany ogród.

Patrycja Parys 2LP

 

Pod koniec kwietnia udaliśmy się na plener fotograficzny do Arboretum Bramy Morawskiej. Czekało mnie spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Naszym zadaniem było uchwycić w obiektywie naturę. Pełniłam rolę modela. Było to dla mnie pierwsze takie doświadczenie. Czułam się w tej roli zawstydzona. Dzień był ciepły, choć było czuć leśne rześkie powietrze. Panująca atmosfera była przyjazna i pozwoliła mi przełamać wstyd. Czas upływał nieubłaganie; żal było wracać do domu. Chętnie bym powtórzyła taki wyjazd.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

Angelika Krzykała 2LP

 

Warsztaty, które odbyły się w Arboretum Bramy Morawskiej uważam za bardzo udane. Nauczyłam się nowych rzeczy jak i wykorzystałam wiedzę zdobytą na lekcjach fotografii. Myślę, że takie warsztaty są jak najbardziej potrzebne, bo fotografia to nie tylko teoria ale i praktyka, a w Arboretum właśnie połączyliśmy te dwie czynności razem. Swoboda jaka panowała na warsztatach była bardzo fajna, ponieważ każdy zajmował się tym, czym chciał i efekty wyszły zapewne fascynujące.

Sandra Gąsiorek 2LP

 

Warsztaty w Arboretum Bramy Morawskiej pozwalają nam nie tylko fotografować piękno przyrody, ale także obserwować otaczająca nas naturę. Taka forma lekcji odpowiada nam jako uczniom, ponieważ żyjemy w czasach gdzie główną rolę odgrywa Internet, a w czasie takich lekcji możemy pracować, a zarazem dobrze się bawić na świeżym powietrzu.

Marta Czuraj 2LP

 

To były już drugie warsztaty przeprowadzone w Arboretum Bramy Morawskiej i teoretycznie powinnam się znudzić tym miejscem, ale tak się nie stało. Podczas pierwszych warsztatów poznałam nowe możliwości w aparacie w mojej komórce, którą mam przy sobie bez przerwy, a jakoś wcześniej na te drobnostki nie zwróciłam uwagi. W trakcie drugich zajęć dostałam w swoje ręce po raz pierwszy w moim życiu profesjonalny sprzęt fotograficzny od pani Gabi i tu odkryłam jak wiele brakuje aparatom w komórkach. Postanowiłam wykorzystać tę okazję najlepiej jak się da i trochę później już NAWET nie zwracałam uwagi na ciężar tego aparatu… Chciałam zrobić dobry kadr, więc czekałam cierpliwie aż pszczoła usiądzie na kwiatku. Nie raz nawet położyłam się na ziemi, żeby dobrze uchwycić małego robaczka – żuka przechadzającego się wzdłuż ścieżki w lesie albo małej żaby schowanej gdzieś w trawie… Wyciszyłam się i zaczęłam dostrzegać małe elementy, wzory, przeróżne faktury… rzeczy, które na pierwszy rzut oka są nie zauważalne, ale za obiektywem aparatu widzimy porządek, prawdziwe piękno, prawdę zapomnianą przez ludzi, którzy nie patrzą na prawdę swoimi oczami, tylko za pomocą zdjęć, filmików, gifów i itp. w swoich smartfonach.

Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach.

Sabina Labud 2LP

 

Podczas wycieczki do Arboretum, która miała miejsce 27 kwietnia zwiedzaliśmy i podziwialiśmy wiosnę w Arboretum, czego efektem są zdjęcia, które ukazują piękno przyrody która nas otacza. Zajęcia w Arboretum były inne niż te podczas zajęć lekcyjnych, przebiegały w sposób bardzo indywidualny, przez co każdy mógł podejść do tematu bardzo indywidualnie.

Natalia Kosteczka 2LP

 

Dnia 27.04.2018r. miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach fotograficznych w Arboretum Bramy Morawskiej. Miałam okazję poznać młodszych kolegów oraz szansę na zintegrowanie się z naturą, którą oczywiście wykorzystałam. Najbardziej podobało mi się, że nie musieliśmy pracować w zwartej grupie, tylko każdy z nas mógł pracować indywidualnie, nikt nade mną nie wisiał, mogłam się skupić i wyciszyć, i wydaje mi się, że efekty są naprawdę niesamowite. Wniosek? Jeśli dadzą nam wolną rękę, na pewno wykorzystamy to dobrze.

Julia Olender 2LP

 

Plener był świetny. Świetnie współgrało światło, temperatura oraz (przynajmniej moje) samopoczucie. Uważam, że wyjście na warsztaty było udane, a efekty pracy w Arboretum są dobre.

Dariusz Nowak 2LP

 

Podczas tegorocznego pleneru fotograficznego, mogliśmy podziwiać zmiany zachodzące w przyrodzie podczas wiosny. Każda z osób uczestniczących w tym wydarzeniu jest bogatsza o kolejne doświadczenia, gdyż ostatni raz takiego pleneru doświadczyliśmy w czasie jesieni podczas innych warunków pogodowych oraz innych kolorów otaczającego nas świata.

Paulina Szramowska 2LP

 

Warsztaty były ciekawe i bardzo chętnie uczestniczyłabym w następnych podobnych zajęciach. Podczas nich poznałam nowe pojęcia związane z fotografią i miałam okazję współpracować z innymi uczestnikami.

Julia Jania, kl. III a3

 

Taka forma warsztatów bardzo mnie zainteresowała. Podczas zajęć dowiedziałam się o kilku ciekawych funkcjach aparatu, o których nie miałam pojęcia. Chętnie uczestniczyłabym w kolejnych warsztatach.

Natalia Kuzdrowska, kl. III a3

 

Warsztaty fotograficzne w Arboretum Bramy Morawskiej podobały mi się. Panowała miła atmosfera i każdy wzajemnie sobie pomagał oraz dawał wskazówki. Przydatna była także prelekcja pani Gabrieli Habrom-Rokosz.

Wiktoria Steczkiewicz, kl. III a3

 

Warsztaty fotograficzne, które odbyły się dnia 27.o4.2018 r. mogę bez wątpienia uznać za udane. Pomogły mi one w zmianie perspektywy, sposobu myślenia i poprawie techniki fotografowania. Nauczyły mnie również, że nawet najmniejszy detal ma znaczenie i uwieczniając otaczający nas świat powinniśmy zauważać właśnie te małe rzeczy. Nauczyłam się też wielu nowych technik fotograficznych. Rozmowa z pedagogami i ich pomoc oraz obserwacja innych zapaleńców fotografii była nieoceniona, dostarczyła mi wielu pomysłów i pomogła mi dopracować moją technikę robienia zdjęć. Można by stwierdzić, iż te warsztaty w plenerze były doskonałą szansą na wyciszenie się i ucieczką od codziennej nudy.

Reasumując, warsztaty fotograficzne bardzo mi się podobały i bardzo chętnie wezmę udział w następnych zajęciach, jeżeli takowe będą organizowane.

Julia Mielczarek, kl. II a1

 

Wyjście na plener fotograficzny bardzo mi się podobało, ponieważ było rozwijające dla moich zdolności fotograficznych. Dało mi możliwość czynnego udziału w zajęciach oraz doskonalenia się poprzez rady i pomoc nauczycieli. Panowała tam miła atmosfera, wszyscy kreatywnie spędziliśmy czas. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie organizowane więcej takich wyjść, ponieważ uważam, że zajęcia były warte uczestniczenia w nich.

Julia Herok, kl. II a1

 

Jestem bardzo zadowolona z tego kursu, wiele się nauczyłam, poznałam inny kąt patrzenia na robienie zdjęć. Wycieczka do Arboretum była ciekawa i pouczająca. Opiekunowie byli pomocni i kompetentni.

Oliwia Lichtorowicz, kl. II a1

 

Na zajęciach bardzo mi się podobało, miło spędziłam czas z przyjaciółmi robiąc zdjęcia. Fajnie byłoby powtórzyć takie zajęcia.

Oliwka Holzenbach, kl. II a2

 

Zajęcia fotograficzne bardzo mi się podobały, chętnie bym je powtórzyła. Rzeczy które zostały nam tam pokazane na pewno przydadzą mi się w robieniu zdjęć.

Emilka Sitkiewicz, kl. II a2

 

Zajęcia były niezwykle inspirujące. Bardzo mi się podobały. W kameralnym gronie przyjemnie robiło się zdjęcia. Myślę, że chętnie bym to powtórzyła.

Ania Strzelczyk, kl. II a2

 

Zajęcia były bardzo ciekawie i inspirujące. Brak mi słów.

Justyna Jarząb, kl. II a2

 

Warsztaty bardzo mi się podobały. Wcześniej zdjęcia aparatem niezbyt mi wychodziły, ale w czasie zajęć wiele się nauczyłam i teraz jestem z nich naprawdę zadowolona. Chętnie znów bym uczestniczyła w podobnych.

Zuzanna Gembala, III a3

Archiwa
%d bloggers like this: