Dwa spojrzenia na świąteczny Wiedeń

Obrazy newsów: wieden_2016_2_news.jpg 16 grudnia już druga grupa młodzieży, tym razem pod kierownictwem pana Krystiana Łyczka, udała sińę do stolicy Austrii, by w świątecznej scenerii podziwiaæ miejsca, z których Wiedeń słynie. Dwa spojrzenia na Wiedeń dwóch różnych uczennic można przeczytaæ w rozwinińęciu newsa, a do obejrzenia fotorelacji zapraszamy na szkolnego Facebooka.
Obrazy newsów: wieden_2016_2_news.jpg 16 grudnia już druga grupa młodzieży, tym razem pod kierownictwem pana Krystiana Łyczka, udała sińę do stolicy Austrii, by w świątecznej scenerii podziwiaæ miejsca, z których Wiedeń słynie. Dwa spojrzenia na Wiedeń dwóch różnych uczennic prezentujemy poniżej, a do obejrzenia fotorelacji zapraszamy na szkolnego Facebooka.

Wiedeń 2016

Klasy matematyczno-jńęzykowa i matematyczno-biologiczna wraz z opiekunami 16 grudnia 2016 r. wyjechały na wycieczkńę do Wiednia. Podróż rozpoczńęła sińę o 5:45, a po niecałych 5 godzinach jazdy zaczńęliśmy podziwiaæ uroki przepińęknej stolicy Austrii. Przechadzając sińę ulicami, oglądaliśmy wyjątkowe kamienice oraz m.in. gotycką katedrńę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola Boromeusza, kościół Wotywny, budynek parlamentu oraz podobną w konstrukcji do naszej raciborskiej kolumny maryjnej – Kolumnńę Trójcy świńętej.

Na pałacu Marii Teresy, gdzie znajdował sińę jej majestatyczny pomnik oglądaliśmy bliźniacze budynki Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej. Mogliśmy też podziwiaæ  Bibliotekńę Narodową, Uniwersytet Wiedeński, Galerińę Albertina, Operńę i Pałac Hofburg – dawną cesarską rezydencjńę. Dowiedzieliśmy sińę także, gdzie można kupiæ oryginalny tort Sachera.

Około południa doszliśmy do Belwederu, barakowego pałacu, którego górną czńęśæ zajmuje Galeria Narodowa. Ekspozycja obrazów Gustawa Klimta oraz obraz „Napoleon przekraczający przełńęcz świńętego Bernarda” były głównymi atrakcjami, lecz wielu uczniów obeszło całe muzeum, oglądając i oceniając obrazy wybitnych austriackich twórców, a także zachwycając sińę architekturą monumentalnego gmachu.

Niedługo później znaleźliśmy sińę na balkonie sali wielkiej Wiener Philharmoniker, czyli wiedeńskiej filharmonii, słuchając otwartej próby światowej sławy orkiestry Wiener Musikverein dyrygowanej przez Daniela Barenboima. Był to cykl symfoniczny „Moja Ojczyzna” skomponowany przez Bedricha Smetanńę. Dodam, że na tej właśnie sali, ta znakomita orkiestra gra słynny Koncert Noworoczny. Niezwykłe umiejńętności muzyków i dyrygenta oraz olśniewająca sala na długo zapadną nam w pamińęci.

Gdy wyszliśmy był już wieczór, a Wiedeń rozświetlił sińę światłami lamp. Klucząc wńędrowaliśmy w kierunku jarmarku świątecznego umiejscowionego przed neogotyckim ratuszem. Był to nasz ostatni przystanek w stolicy.

Zachwyceni miastem, lecz bardzo zmńęczeni, ruszyliśmy w podróż powrotną do Raciborza, mając nadziejńę na podobne wycieczki w niedalekiej przyszłości. Do Raciborza dotarliśmy o godzinie 1:55.

                                                                                  Anna Wieczorek


 

Wraz z nadejściem grudnia zaczńęły sińę przygotowania klas drugich BM i MJ, do wycieczki do Wiednia. Pan Krystian Łyczek, jako organizator wyjazdu zatroszczył sińę o wiedzńę uczniów, dotyczącą miejsca, w które sińę wybierali.

Przed tym, jak 16-tego grudnia wszystkie miejsca autokaru zostały zapełnione, klasom przypomniano istotńę muzyki klasycznej. Najważniejszym punktem programu wyjazdu był bowiem koncert w siedzibie orkiestry Wiener Philharmoniker. Przepińękna sala Musikvereinu w stolicy Austrii, stała sińę miejscem bliskiego kontaktu uczniów z wyższą kulturą. Próba Filharmoników Wiedeńskich, której dyrygował Daniel Barenboim, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu wrażeń.

Jeszcze przed koncertem, przechadzając sińę ulicami Wiednia uczniowie podziwiali zabytki, których nie brakowało na każdym kroku. Podróż minńęła wszystkim bardzo szybko, ale spacer do Belwederu rozbudził wszystkich. Pińękny barokowy budynek, został sfotografowany chyba przez każdego z zachwyconych podróżnych. Jednak to, czemu mogli przyglądaæ sińę uczniowie w środku budynku, zrobiło ogromne wrażenie. Najwińększa na świecie kolekcja dzieł Gustawa Klimta. Dziesiątki obrazów namalowanych przez austriackiego mistrza. Dzieła Schielego, Kokoschki, Makarta, Boeckla, Wotruba, Hausnera, Hundertwassera. Coś niesamowitego!

Wizyta w Belwederze, poprzedziła kolejny spacer i przerwńę na poæwiczenie jńęzyka niemieckiego w tamtejszych restauracjach. Kolejno mijane perły architektury, były przybliżane klasom przez przewodników wycieczki. Dzień w stolicy Austrii zakończył Weihnachtsmarkt. Kolorowe, pełne światełek budki, ustawione pod ratuszem, zachńęcały świątecznymi piernikami i zapachem smakołyków. Kiermasz sprawił, że uczestnicy wycieczki zadowoleni wrócili do Raciborza po północy. Wyjazd był bardzo udany.

 Olivia Lipiec

 

Archiwa
%d bloggers like this: