Dzień Historii w ZSO nr 1

12 marca w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ HISTORII. Wydarzenie to było okazją do przeprowadzenia konkursu przedmiotowego dla uczniów szkół podstawowych powiatu raciborskiego pt. „Powojenna historia Polski”. Dzień ten dla nas wszystkich był dobrym momentem, aby poruszyć ważne i aktualne tematy.

Zaangażowaniem w przygotowanie wykazała się klasa druga humanistyczna z głównym organizatorem i zarazem wychowawcą klasy panem Bogdanem Deptą, nauczycielem nauk humanistycznych. Program został przygotowany w sposób zróżnicowany i dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Podczas naszego spotkania gościliśmy pana Krzysztofa Langera, który pokazał nam ciekawe stare zdjęcia Raciborza oraz dawnego archiwum. Dowiedzieliśmy się także „Po co archiwum państwowe w Raciborzu?”. W następnej kolejności mogliśmy poznać najciekawsze pieśni historyczne od średniowiecznych do współczesnych. Następnymi gośćmi byli pan Wojciech Mitręga – pracownik AP oraz pan Adrian Szczypiński, którzy opowiedzieli o powstawaniu filmów dotyczących historii Raciborza. Część oficjalną zamknął występ naszych wspaniałych kolegów z 2h, którzy dzięki piosenkom przybliżyli nam powojenną historię Polski. Przedstawili oni kilka utworów opozycyjnych pod hasłem „Oni się nas boją”. Spotkanie zostało zamknięte podsumowaniem konkursu  oraz wręczeniem laureatom nagród przez pana wicestarostę Marka Kurpisa, dyrektora biura poselskiego posła do PE panią Katarzynę Dutkiewicz i panią wicedyrektor Grażynę Strózik.

Za tak wyjątkowy dzień należą się wszystkim zaangażowanym ogromne podziękowania. Chwile z historią pozostaną długo w naszej pamięci.

Wyniki konkursu, filmik z występu oraz zdjęcia z Dnia Historii dostępne są na portalu “Nasz Racibórz”

Archiwa
%d bloggers like this: