Dzień Liczby π w naszej szkole

14 marca w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, ale tym razem było to święto wszystkich liczb niewymiernych, a naszą uwagę skupiła na sobie przede wszystkim liczba φ.

Złotej proporcji poświęcona była znaczna część autorskiej prezentacji „Liczby niewymierne” Szymona Pielczyka z klasy 2BM.

Przed zgromadzonymi w auli szkolnej uczniami klas gimnazjalnych, a później pierwszych i drugich klas licealnych swoje prace przedstawiali Alicja Fluder i Aleksander Domagała – laureaci szkolnego konkursu literackiego „π- emat”
na wiersze i rymowanki o Ludolfinie.

Uczniowie zobaczyli także film pt. „Tajemnica pi” autorstwa Kaspra Kaliniaka i Tymoteusza Muchy, którzy zdobyli wyróżnienie w konkursie „ΠĘKNO ΦLMU” .

Uczniowska publiczność oceniła prace nadesłane na konkurs „MATEMATYKA ZATRZYMANA W KADRZE – Świat jest matematyczny”. Był to konkurs dla miłośników fotografii, którzy potrafią „złapać” matematykę w kadrze aparatu.

Werdykt uczniów był następujący:

I miejsce – Julia Żyła
II miejsce – Philipp Fuchs
III miejsce – Ewelina Ploch
IV miejsce – Maria Kazimierczak

Wszyscy nagrodzeni są uczniami klasy 2 G2.

Autorzy wszystkich prac konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Licznie zgromadzona publiczność również mogła wziąć udział w konkursach, np. na zatrzymanie stopera po upływie określonego czasu (bliskiego Π i na wypisywanie słów z sylabą fi w czasie ok. Π, czyli 3 minuty 14 sekund .

Uczestnicy tych konkursów zostali nagrodzeni słodyczami.

Uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych wzięli także udział w cieszącym się jak zawsze dużym zainteresowaniem konkursie na wypieki związane z liczbami niewymiernymi „MATEMATYKA JEST SŁODKA”

W zmaganiach na najciekawsze wypieki „z liczbą π lub φ w roli głównej” największą aprobatę komisji i I miejsce zdobyła Julianna Koczy z klasy 2G2, na II miejscu również sklasyfikowano ciasto z 2G2 upieczone przez Zuzannę Niżborską, a trzecie miejsce wywalczyły Sabina Kałus, Emilia Dróżdż i Izabela Kulbaka z klasy 2 BM.

Nagrodami w konkursie słodkości były bony na „dzień bez pytania”/ „dzień bez kartkówki” lub „dzień bez oceny ndst” (termin do wyboru przez klasę) dla klas i okolicznościowe kubki dla osób, które upiekły ciasta.

Organizatorami Dnia Liczb Niewymiernych byli nauczyciele Zespołu Przedmiotów Ścisłych pod wodzą pani Małgorzaty Szewczuk. Honorowy patronat objęła Dyrekcja ZSO nr 1.

Obsługę techniczną całej imprezy zapewnili, jak zwykle niezawodni: Julia Mokry, Michael Pasker i Kacper Kordek, a całym przebiegiem spotkania z bohaterkami tego dnia, czyli liczbami niewymiernymi kierował, świetnie sprawdzając się w swojej roli, Szymon Pielczyk.

Niezwykle pomocni w trakcie przeprowadzania konkursów byli także uczniowie Samorządu Szkolnego, których pracę koordynowała pani Marzena Niżborska.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku święto LUDOLFINY w naszej szkole będzie równie udane.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Archiwa
%d bloggers like this: