Dzień Patrona

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu wzięli udział w przypadającym 12 grudnia Dniu Patrona. Od lat uroczystość ta jest okazją do przybliżenia kolejnym rocznikom licealistów sylwetki Jana Kasprowicza, poety, który w swym ciekawym życiorysie ma również raciborski epizod. Kształcący się w zaborze pruskim pisarz miał niepokorny charakter, co kilkukrotnie zmusiło go do zmiany szkoły. Szukając placówek, w których mógłby uczyć się języka polskiego, trafił do królewskiego gimnazjum w naszym mieście.

Dzień Patrona to znakomita okazja, aby w bogatej twórczości Kasprowicza spróbować znaleźć teksty, które mogą być atrakcyjne i inspirujące dla współczesnych nastolatków. Uczniowie wysłuchali wyboru wierszy, które ilustrowały kolejne etapy życia i twórczości poety. Przy okazji mieli możliwość przekonać się, że dostojny patron utrwalił w swej poezji przeżycia, które są ich udziałem. On także przeżywał nieszczęśliwą miłość, buntował się przeciwko złu i niesprawiedliwości świata, jego dusza „schodziła w otchłań ciemną”, ale zdołał przezwyciężyć trudności, osiągnąć wewnętrzny spokój, poczucie ładu i harmonii świata. Program przygotowany pod kierunkiem pana Wojciecha Janiczko przez uczniów klasy I humanistycznej: Marię Keler, Wiktorię Krzyżyk, Aleksandrę Wadułę, Szymona Folpa i Patryka Pawłowskiego a poprowadzony przez Łukasza Czogalika z klasy II B trafił do serc i koleżanek i kolegów, o czym świadczyło gorące przyjęcie „Modlitwy wędrownego grajka” w wykonaniu Wiktorii i Patryka.

Autorkami zdjęć są uczennice klasy 2 LP: Jagoda Główka oraz Julia Łubik.

Archiwa
%d bloggers like this: