#ErasmusDays 2020

#ErasmusDays jest inicjatywą mającą na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. W naszej szkole przystąpiliśmy do tej inicjatywy już po raz drugi. A mamy co upowszechniać, bo w ZSO nr 1 w Raciborzu realizowane są obecnie trzy projekty w ramach akcji Edukacja szkolna, Partnerstwa strategiczne – Współpraca szkół (Akcja KA229):

Do obchodów #ErasmusDays przygotowywaliśmy się już od września. Hasłem przewodnim naszych działań było: „MOVING WITH ERASMUS+”.

Z naszymi partnerami w projektach zaplanowaliśmy dwa działania.  Pierwszym miało być spotkanie on-line, ale ponieważ nauka w szkołach partnerskich odbywa się zdalnie lub hybrydowo, byliśmy zmuszeni zamienić tę formę na przesłanie krótkich filmików, z których powstał jeden materiał wideo, zawierający wypowiedzi młodzieży z Düzce (Turcja), Marsylii (Francja), Targu Jiu (Rumunia), Saint Malo (Francja), Luksemburga i Lipari (Włochy):

Zaprosiliśmy też naszych partnerów do odwiedzenia Raciborza i naszej szkoły, a zadania tego podjęli się: Zuzia, Marysia, Dominika, Paweł oraz Martyna, Hania, Julia i Amelia:

Kolejnym działaniem było przygotowanie podcastów na temat podróżowania po Europie bez wsiadania do samolotów. Młodzież z czterech krajów, realizujących projekt „Empower student’s wellbeing/ renforcer le bien-être des élèves”, wykazała się nie tylko zdolnościami językowymi, ale również fantazją. Efekt końcowy można zobaczyć, a raczej odsłuchać na Padlecie.

Wydarzeniem kulminacyjnym był udział w Biegu Erasmusa, organizowanym po raz 4. przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Do przeprowadzenia biegu otrzymaliśmy pakiety startowe, które zawierały m. in. medale i numery startowe. Znaleźliśmy się również w gronie pierwszych 100 placówek zarejestrowanych do biegu i otrzymaliśmy zestawy sportowe: spadochron oporowy, taśmy-gumy, drabinki leżące i mini płotki lekkoatletyczne.

ZSO nr 1 reprezentowały dwie drużyny: Victoria (w składzie: Ola, Natalia, Nicola i Paulina) oraz RUN for FUN (w składzie: Emilia, Marek i Radek). Miejsce biegu zostało przeniesione do Parku im. Miasta Roth ze względu na podtopioną część Parku Zamkowego, w którym pierwotnie planowaliśmy biegać. Pierwsze dwie zawodniczki biegnące w dwóch sztafetach wystartowały tuż po godzinie 9.30 przy gromkich okrzykach dopingu ze strony koleżanek i kolegów z klas 1H i 2Mp oraz pań: Joanny Sokołowskiej, Anny Lesniak-Stęc i Małgorzaty Sokołowskiej. Zadaniem sztafet było przebiegnięcie jak najdłuższego dystansu w czasie jednej godziny. Mieliśmy wrażenie, że specjalnie dla nas zaświeciło słońce i choć na parkowych ścieżkach leżały mokre liście i kasztany, które nie ułatwiały zadania, to w ostatecznej klasyfikacji wypadliśmy całkiem dobrze. Nasze ekipy zajęły 56. i 68. miejsce na 253 startujące drużyny. Wiadomo, że nie chodziło tu o rekord;) Wyniki rejestrowane były w aplikacji Endomondo, a rywalizacja z pozostałymi drużynami odbywała się wirtualnie.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w obchody tegorocznych #ErasmusDays w naszej szkole. Bez Was nie powstałyby filmy i podcasty, nie byłoby kibicowania i nie mielibyśmy satysfakcji z biegania. To było prawdziwe „MOVING WITH ERASMUS+”!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z biegu:

 

Archiwa
%d bloggers like this: