Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków w naszej szkole rozpoczęliśmy już 21 września goszcząc dr Ewę Gieroń-Czepczor, wykładowcę w Zakładzie Filologii Angielskiej w PWSZ w Raciborzu, specjalistkę w zakresie językoznawstwa kognitywnego. Na wykładzie pt.: “We all ‘speak our minds” zostało poruszonych wiele ciekawych tematów, np.:  o teorii metafory czy językowym obrazie świata. Ciekawe były również przykłady porównujące wyrażenia w języku angielskim i polskim. Prąd kopie, chociaż nie ma nóg, a co robi prąd w wyrażeniach języka angielskiego?

Ciąg dalszy nastąpił 26 września, kiedy to w całej Europie świętuje się różnorodność językową, wielojęzyczność i naukę języków obcych przez całe życie. W naszej szkole z tej okazji odbyły się dwa konkursy, które były okazją do wspólnej pracy i zabawy, a przede wszytkim poznawania europejskich kultur i języków. Uczniowie klasy 3g2 umieścili na drzwiach szkolnych pomieszczeń opisy w językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i rosyjskim, bo tych języków uczymy się w naszej szkole.  Z niektórych opisów można wywnioskować, że wiele jest w tych językach podobieństw.

W ramach pierwszego konkursu poszczególne klasy prezentowały wylosowane państwa: Hiszpanię, Albanię, Irlandię, Francję, Chorwację, Niemcy, Niemcy, Portugalię, Czechy, Węgry, Wielką Brytanię, Szwecję, Włochy i Rosję. Uczniowie wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem, niektórzy wciągnęli do pomocy nawet rodziców. Zdecydowanym faworytem niezależnego jury i zdobywcą I miejsca została klasa 1MD, która bardzo efektownie przygotowała prezentację Niemiec, drugie miejsce zajęła klasa 3 Liceum Plastycznego – prezentująca Rosję, a trzecie – klasa 1B, reprezentująca irlandzkie klimaty. Kolejne miejsca prawie ex-equo 😉 zajęły klasy: 2M, 3g1, 2BJ, 1J, 1M, 1LP, 2H, 2LP, 1H i 2B. Oficjalne wręczenie nagród nastąpi w dniu 27 września.

W konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji wystartowało 13 dwuosobowych drużyn. Pytania dotyczyły różnych dziedzin, począwszy od symboli narodowych, a skończywszy na sztuce. W dwóch rundach maksymalną ilość punktów i I miejsce zdobyła reprezentacja klasy 1M, na drugim miejscu uplasowała się klasa 2M, a tuż za nią klasa 1J. Kolejne miejsca zdobyły: 1B, 2H, 1MD, 2BJ, 2B, 1LP, 3LP, 3g1 i 1H.

 

Nagrodami w obydwu konkursach są “dni bez pytania” 😆 .

Akcentem kończącym obchody Dnia Języków było wręczenie certyfikatów DSD I, potwierdzających znajomość języka niemieckiego na poziomie A2/B1.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a tym, którzy pomagali przy organizacji serdecznie dziękujemy!

Poniżej fotoreportaż autorstwa Jagody Główki, Julii Łubik  i Emilii Krawczyńskiej z klasy 2LP:

 

 

Archiwa
%d bloggers like this: