Fantastyczna “Arkada”, czyli udany debiut pisarski

12 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Kaptur, autorką książki „Arkada”. Ola jest uczennicą pierwszej klasy językowej naszego liceum (oraz absolwentką naszego gimnazjum). Kilka lat temu, kiedy siedziała samotnie na ławce przed swoją szkołą podstawową, wpadła na pomysł stworzenia „Arkady”. Po czterech latach ciężkiej pracy – kreacji świata przedstawionego, bohaterów, fabuły – w końcu, we współpracy z wydawnictwem Novae Res, książka doczekała się druku. 4 grudnia 2019 roku trafiła na półki księgarni.

Jako pierwsi (z inicjatywy polonistki Joanny Gizowskiej- Kurek) mieliśmy okazję zorganizować spotkanie autorskie z tą młodą obiecującą pisarką. Odbyło się w auli, na lekcji piątej, gdzie w miłej atmosferze uczniowie klas pierwszych mogli dowiedzieć się więcej zarówno o procesie pisania, jak i wydawania książki. Po spotkaniu wielu zainteresowanych zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Olą, w celu uwiecznienia tej niezapomnianej chwili. W końcu nie często ma się okazję uścisnąć dłoń sławnej osobie, prawda?

Spotkanie prowadziła Joanna Brzenczka, również uczennica klasy 1 J. Z niebywałą wnikliwością zadawała pytania, które nigdy jednak nie zaskakiwały samej autorki. Ta młoda pisarka udzieliła uczniom naszej szkoły kilku cennych wskazówek. Jednocześnie wydaje się niesamowicie związana ze swoją książką – pierwszym dzieckiem.

Arkada” jest powieścią fantasy, opowiadającą historię czwórki nastolatków: Emily, Magdy, Michaela i Wiktora, którzy na skutek niewyjaśnionych okoliczności przenoszą się do alternatywnej rzeczywistości – Arkady. Wykreowany świat jest zupełnie inny niż nasz
– nie ma w nim ani nowoczesnych technologii, ani współczesnych obyczajów, za to jest przerażająca Królowa Ciemności Bellaris, która nie zawaha się przed niczym, by zgładzić nowo przybyłych. Nastolatkowie, by przetrwać, będą musieli stawić czoła, nie tylko czyhającym na nich wrogom (albo fantastycznym stworzeniom), ale przede wszystkim swoim
słabościom i dawnym niesnaskom, które – w świecie bez telefonów i Internetu – ze zdwojoną siłą wyjdą na jaw.

Tak prezentuję się fabuła „Arkady”, książki naszej uczennicy, którą bez przeszkód można wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Gorąco zachęcamy do lektury – gwarantujemy, że przy „Arkadzie” nie będziecie się nudzić ani przez chwilę.

Joanna Brzenczka klasa 1J

Archiwa
%d bloggers like this: