Francuska przygoda w raciborskiej Jedynce

Języka francuskiego można było się uczyć w naszej szkole zawsze:)

Jednak prawdziwa przygoda rozpoczęła się w 1991 roku. Wtedy, z inicjatywy prof. Krystyny Grądalskiej, miała miejsce pierwsza, prawdziwa wymiana szkolna z francuskim Lycée Raymond Loewy w La Souterraine. Wyjazd pierwszej grupy młodzieży stał się możliwy dzięki trwającym przemianom w Europie: upadek muru berlińskiego otworzył drogę do wolnego świata! 

Spragnieni kontaktów z młodzieżą francuską, ciekawi ich kultury, szukający sposobu na szybką naukę, zachłysnęliśmy się atmosferą tego miejsca. W trakcie każdej z naszych wizyt otaczali nas ludzi ciepli, gotowi ugościć w swoim domu przez te kilka dni pobytu, ciekawi życia w kraju nas Wisłą, otwarci na nowe przyjaźnie. To właśnie wtedy po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły odwiedzili Paryż, Limoges – francuską stolicę porcelany, Poitiers ze słynnym parkiem atrakcji Futuroscope, pojechali nad Atlantyk, uczyli się we francuskim liceum, skosztowali fruits de mer i escargots czy odkryli przyjacielskie bisous.

Nikt wtedy się nie spodziewał, że nasza wymiana przetrwa ponad 25 lat i zostanie uznana za jedną z najdłużej trwających wymian międzynarodowych w Polsce! Jedną z uczestniczek pierwszej eskapady do La Souterraine była Małgorzata Sokołowska, aktualnie nauczyciel języka francuskiego w naszej szkole. Przeczytaj jej wspomnienie z tego wydarzenia.

Nasza przygoda z językiem francuskim nie skończyła się jednak w tym momencie. Coraz bardziej ciągnęło nas do Paryża i innych krajów frankofońskich.

W Brukseli czekało na nas futurystyczne Atomium, piękna starówka z Grand Place, pyszne wizyty w sklepach czekolady oraz nowoczesna, ale i jak ważna dla nas, młodych obywateli Europy, wizyta w Dzielnicy Europejskiej. W Paryżu pragnęliśmy z Wieży Eiffla podziwiać  stolicę nad Sekwaną, z bliska choć przez chwilę spojrzeć  na katedrę Notre Dame tuż po tragicznym jej pożarze, zwiedzić muzea Luwr i Orsay, popłynąć bateau-mouche, pójść śladami Chopina i Edith Piaf na cmentarzu Père Lachaise, impresjonistów na wzgórzu Montmartre, zrobić zakupy w boutiques czy w końcu najeść się do syta porannych baguettes i croissants, bądź popołudniowych éclairs au café i macarons.

Czy nam się to udało? Tak! I to w 100%, o czym możecie się przekonać czytając relacje z naszych pobytów:

Niezapomniane wrażenia z Brukseli i Paryża

Zachwyceni Paryżem

W końcu przyszedł czas, by naszą miłość do języka francuskiego wykorzystać praktycznie.

A to za sprawą trzech grantów unijnych, jakie udało nam się zdobyć w latach 2019/20 na realizację projektów w ramach programu Erasmus+. Dzięki nim sieć kontaktów międzynarodowych naszej szkoły uległa poszerzeniu o partnerstwa z francuską Marsylią i Saint Malo, tureckim Düzce, rumuńskim Targu-Jiu, Luksemburgiem oraz włoską wyspą Lipari. Głównym celem każdego z projektów jest nawiązanie współpracy w dziedzinie edukacji, wymiana doświadczeń, wzmacnianie kompetencji społecznych, kulturowych i językowych uczestników. W projektach pracujemy w grupach wielonarodowych, posługując się językami: francuskim i angielskim. Próbujemy w ten sposób szukać wspólnych rozwiązań w kwestiach ekologii, ekonomii, zdrowego trybu życia. W ten sposób uczymy się wzajemnie, stajemy się bardziej wrażliwi na odmienność kulturową, potrafimy ją uszanować. Dlatego z niecierpliwością czekamy na moment, w którym nasze spotkania projektowe będą mogły przenieść się z platformy internetowej do świata realnego. Przed nami jeszcze podróże do Marsylii, Targu-Jiu, Luksemburga, Włoch i Saint Malo.

Jeśli nadal stawiasz sobie pytanie czy warto uczyć się języka francuskiego, zajrzyj tutaj.

Archiwa
%d bloggers like this: