HIV i AIDS – czy zwycięstwo jest w ogóle możliwe?

Nie ma znaczenia ile masz lat, czy jesteś chłopakiem czy dziewczyną, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, jakiego jesteś wyznania, jaki jest Twój światopogląd albo co sądzisz o HIV i AIDS – bez względu na to wszystko, ryzyko zakażenia dotyczy także Ciebie. Co to jest HIV?  A co to jest AIDS?

 

NIE ZAKAZISZ SIĘ WIRUSEM HIV:

• mieszkając pod jednym dachem lub ucząc się razem z osobą zakażoną • korzystając ze wspólnych talerzy, szklanek, sztućców • korzystając z tej samej łazienki (należy używać własnej szczoteczki do zębów i maszynki do golenia) • korzystając ze wspólnej toalety • uprawiając sport

Ryzykowne są te sytuacje, podczas których została uszkodzona ciągłość skóry i doszło do kontaktu z płynami ustrojowymi przenoszącymi wirusa, np. krwią innej osoby..

• Wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko u wykwalifikowanych osób, w sprawdzonych miejscach. Pytaj, czy używane narzędzia są sterylne. Jeśli okaże się, że nie – zrezygnuj z zabiegu!

• Nie pożyczaj maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i innych przyborów kosmetycznych (nawet osobom, które dobrze znasz)!

Przytulanie się jest bezpieczne. Podobnie trzymanie się za ręce lub głaskanie. Nie trzeba również martwić się buziakami ani pocałunkami – ślina nie jest zakaźna! Nikt nie podejmuje współżycia seksualnego z zamiarem zakażenia się HIV, ale do większości zakażeń dochodzi właśnie tą drogą. Ryzyko zakażenia HIV jest tylko jednym z powodów, dla których trzeba przemyśleć, czy to jest ten moment, czy może warto poczekać. Nie pozwól nikomu wywierać nacisku lub decydować za Ciebie.

Osoba zakażona HIV może wyglądać tak jak MY!

Co oznacza czerwona kokardka?

Obrazy newsów: hiv_aids.jpg

Czerwona kokardka jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość, a kształt kokardki – odwrócone „V” (od ang. „victory”) przypomina, że jeszcze nie pokonaliśmy wirusa.

Bardzo dziękujemy za  udział w akcji.

Archiwa
%d bloggers like this: