Laur Złotego Pióra w konkursie literackim Ridero: Misja-książka za Dziennik kwiecistych uczuć

Dzień 23 marca 2018 roku zapiszemy w pamięci jako jeden z najszczęśliwszych dla Sandry Gajdy, Alicji Jacheć i Natalii Grzeszaty – uczennic z klasy 1 matematycznej naszego liceum. A to za sprawą zwycięstwa w konkursie Misja – książka platformy Ridero.eu. Drużyna dziewcząt otrzymała Laur Złotego Pióra, czyli najwyższe wyróżnienie! Warto wspomnieć, że w konkursie wzięło udział 1000 uczestników, którzy drużynowo stworzyli 239 książek – zbiorów opowiadań. Od 15 grudnia do końca stycznia można było oddawać na nie głosy. Nasza drużyna uzyskała ich w sumie 557 i tym samym znalazła się wśród 25 najlepszych z kategorii pierwszej, czyli uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w nas uwierzyli i oddali swój głos na „Dziennik kwiecistych uczuć”.

Po tej selekcji opowiadania zostały poddane lekturze i wnikliwej analizie przez jurorów, w tej edycji byli nimi Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, Mikołaj Marcela – pisarz, nauczyciel akademicki, Agata Tuszyńska – poetka, autorka biografii i reportaży, Joanna Lech – poetka i pisarka oraz Justyna Suchecka – dziennikarka.

Konkurs był objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Izby Książki i Instytutu Książki.

Gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się w Krakowie w Instytucie Książki. Tu dziewczyny mogły wziąć do ręki swój literacki debiut – bowiem zbiór opowiadań został wydany w formie papierowej. Każda otrzymała ponadto czytnik ebooków, a cała drużyna statuetkę z wygrawerowanym zwycięskim tytułem laureata.

Bezpośrednio od jurorów dziewczęta usłyszały wiele komplementów pod swoim adresem. Pochwalono je nie tylko za fabułę opowiadań, ale przede wszystkim za rzetelne podejście do tematu, zgłębienie symboliki i kultury wschodniej (japońskiej, chińskiej czy koreańskiej), a także spójne z treścią ilustracje autorstwa Natalii Grzeszaty.

Praca nad zbiorkiem opowiadań była bardzo pasjonująca, ale chyba największą jej wartością jest więź, jaka powstała między dziewczynami – znały się zaledwie kilka tygodni, a dzięki wspólnemu działaniu dziś są przyjaciółkami.

Jestem bardzo z Nich dumna i serdecznie Im gratuluję!

Alicjo, Sandro i Natalio – dziękuję Wam!

GS S

Archiwa
%d bloggers like this: