“MAGIA ŚWIATŁA” w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej HALO! RYBNIK

Prezentowana w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej HALO! RYBNIK intermedialna wystawa prac fotograficznych nawiązuje do czasów Williama Henry’ego Fox’a Talbot’a, ilustrując efekty uczniowskich eksperymentów, wykonane pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz w pracowni fotografii artystycznej Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu. Przedsięwzięcie to zorganizowane zostało w ramach odbywającego się aktualnie VIII Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO’2019 na przełomie października i listopada br. (16.10-06.11.2019). Autorami prac są zarówno uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1, jak i prowadząca pracownię dr Gabriela Habrom-Rokosz.
Funkcjonując w czasach nadprodukcji obrazu, rosnącego tempa rozwoju nauki i techniki oraz ciągłych wyścigów w obszarze odkrywczych technologii, warto się zastanowić nad samą istotą fotografii. To wszechobecne dziś medium zaskakuje nas możliwością błyskawicznego dokumentowania niepowtarzalnych chwil, precyzją, ale również kreatywną estetyką. W jubileuszowym roku 180-lecia narodzin fotografii, jako dyscypliny sztuki uczniowie raciborskiego “PLASTYKA” postanowili sięgnąć do korzeni fotografii w procesie tworzenia. Wykorzystując różnorodne, niekonwencjonalne przedmioty [opakowania, puszki, pudełka] – zamiast standardowego aparatu fotograficznego – zrealizowali szereg doświadczeń foto-chemicznych, uzyskując unikatowe, “światłem malowane” obrazy. Działania te nie tylko wzbogaciły program nauczania fotografii, ale przyczyniły się do pobudzenia wyobraźni uczniów i wyzwoliły radość tworzenia.

Autorką zdjęć jest pani Gabriela Habrom-Rokosz.
Archiwa
%d bloggers like this: