Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami

Od soboty 15 września do wtorku 18 września 2018 roku gościliśmy w naszym powiecie trzech licealistów wraz z opiekunami z Märkischer Kreis. Głównym celem tej bardzo intensywnej wizyty było poszukiwanie śladów historii w relacjach polsko – niemieckich.

Młodzi dziennikarze z Niemiec (Enes Senkulak, Christian Geng i Jonas Leiber) z niezwykłym zainteresowaniem poznawali ciekawe miejsca naszego powiatu, gdzie bardzo łatwo znajdowali wiele śladów niemieckiej kultury oraz historii. Podczas pobytu towarzyszyły im uczennice z klasy 2M I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu: Sandra Gajda, Alicja Jacheć i Anna Kacprowicz. Młodzież szybko znalazła wspólny język (polski, niemiecki, angielski;)). Wszyscy wykazywali wielką ciekawość świata, młodzieńczą otwartość, okazało się także, że nawet podobne znaleźli podobne zainteresowania…

Podczas dwustronnego projektu udało się uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich w radiu Mittendrin oraz spotkać z Willibaldem Fabianem przedstawicielem DFK w Raciborzu, który bardzo ciekawie opowiedział o swojej pracy, historii, trudnych oraz szczęśliwych latach swojego życia, o tym, że jest dumny, że jest Niemcem tu w Polsce. Interesujące było też spotkanie z nauczycielką historii – panią Izabelą Zdanowicz, która opowiedziała młodzieży o czasach plebiscytu na Śląsku z roku 1921, o jego konsekwencjach, którymi były powstania śląskie.

Kolejnego dnia uczniowie zwiedzili Łubowice – rodzinne miejsce romantycznego poety Josepha von Eichendorffa, spacerowali po parku, ruinach zamku i z ciekawością odczytywali dwujęzyczne wiersze poety, w których pięknie przenikają się uczucia, nastrój i natura (szczególnie dąb Eichendorffa ;)).

W niedzielę uczestnicy zwiedzili Zamek Piastowski – tu usłyszeli o rodzinie von Ratibor, której losy odkrywali także w Opactwie Cystersów w Rudach.

W poniedziałek delegacja z Niemiec spotkała się z panami Starostą Ryszardem Winiarskim i wicestarostą Markiem Kurpisem. Następnie uczestniczyła w lekcji języka polskiego w I LO w Raciborzu – pod kierunkiem pani Grażyny Strózik wspólnie z uczniami 2M – goście interpretowali balladę Goethego „Król olch”.

Kolejną lekcją był język niemiecki, prowadzony przez panią Emanuelę Baron-Tomala, która na wesoło przełamywała wraz z uczniami stereotypy o Niemcach i Polakach. W szkole goście z Niemiec przeprowadzili wywiady i ankiety wśród uczniów, by zorientować się, jaka jest wiedza Polaków na temat Niemców, tolerancji i wspólnej historii. Tego dnia odbyły się kolejne warsztaty dziennikarskie, tym razem licealiści układali zebrany materiał we wstępne artykuły.

Wieczorem wszyscy udali się do Tworkowa na spotkanie z tamtejszym kołem DFK, by uzupełnić poznane wcześniej historie.

Praca nad powstawaniem artykułów była intensywna, ale nie zabrakło kilku rozrywek: nasi goście zagrali z nami w kręgle, spędzili miło czas przy bilardzie w klubie artystyczno-podróżniczym „Koniec świata”, a także ostatniego wieczoru biesiadowaliśmy wspólnie przy grillu w Tworkowie.

We wtorek rano w ZSO nr 1 młodzi dziennikarze dokonali podsumowania pobytu w Raciborzu, prezentując efekt działań przed klasą 2M. Później, po wymianie upominków, nastąpiło serdeczne pożegnanie – nie na długo, bo już 5 października nasza ekipa wyrusza z rewizytą do Märkischer Kreis.

Był to wspaniały czas dla całej dwunastki, gdyż w projekcie oprócz „głównych aktorów”, czyli uczniów, wystąpili ich opiekunowie – z Niemiec: Ursula Erkens, Isabelle Schöneborn oraz Thomas Miebach, z Polski: Karolina Kunicka, Anita Pendziałek i Grażyna Strózik.

Mamy nadzieję, że nastąpią kolejne takie projekty, gdyż uświadomiły nam, że bardzo wiele nas łączy, mimo trudnej przeszłości…

Warto pielęgnować tradycje, poznawać historię, ale przede wszystkim dążyć do szukania porozumienia na każdej płaszczyźnie

Projekt dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Archiwa
%d bloggers like this: