OFFO 2019 – spotkanie autorskie oraz wernisaż w Galerii Galaktyka

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO”2019 zorganizowane zostało spotkanie autorskie z czeskimi fotografikami, realizującymi swoje pasje artystyczne w niekonwencjonalnych technikach z wykorzystaniem urządzeń camera obscuraKat Hudečkova Tom Hudeček z Ostravy oraz Anton Svrček z Karviny odsłonili rąbek swojej działalności fotograficznej, prezentując uczestnikom spotkania aparaty otworkowe – własnej konstrukcji – za pomocą których w różnych miejscach, podczas podróży po Europie rejestrowali unikatowe obrazy fotograficzne. Spotkanie to było również okazją do przedstawienia efektów działalności fotograficznej uczniów Liceum Sztuk Plastycznych oraz absolwentów raciborskiego Liceum Plastycznego w formie wystawy fotografii otworkowych, wykonanych pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz.
Kilkadziesiąt prac, umieszczonych na dziesięciu posterach 100 x 70 cm wypełniło przestrzeń auli ZSO1. Ekspozycję unikatowych fotografii otworkowych, wykonanych bezpośrednio na papierach fotograficznych dopełniła wystawa nietypowych urządzeń do fotografowania – camera obscura – których rolę pełniły opakowania po kawie, ciastkach czy dżemie. Jak się okazało w praktyce – do osiągnięcia interesujących estetycznie obrazów nie potrzeba profesjonalnego sprzętu fotograficznego, a tzw. materiały do odzysku w rękach wrażliwych osób stają się magicznymi urządzeniami umożliwiającym nie tylko rejestrację interesujących obrazów, ale również pobudzającymi do rozwoju wyobraźni i wrażliwości twórczej.
W Galerii GALAKTYKA prowadzonej przez Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu tego wieczoru (12.11.2019) otwarto trzy wystawy czeskich twórców, które można oglądać do końca listopada.
Autorami fotorelacji są: Jiří Hanzel, Jagoda Główka, Julia Łubik, Szymon Mucha i Gabriela Habrom-Rokosz.
Archiwa
%d bloggers like this: