OFFO’2019 w Galerii GALAKTYKA

OFFO’2019 W GALERII GALAKTYKA

W dniach od 25 października do 30 listopada 2019 w naszej szkolnej Galerii GALAKTYKA, znajdującej się w łączniku na parterze prezentowane będą trzy wystawy czeskich fotografików. Kat Hudeckova jest autorką cyklu prac pt.: “Opava”. Tom Hudecek przedstawi 10 panoramicznych prac pod hasłem: „The Tree Terra”. Anton Svrček przygotował zestaw 20 fotografii otworkowych o nazwie ” „Notes from being her”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2019.

28.10.2019 [poniedziałek] w godz. 14:00-15:30 w auli planowane jest spotkanie z organizatorami Festiwalu – Witoldem Englendrem i Krzysztofem Łapką, którzy wprowadzą młodzież Liceum Sztuk Plastycznych oraz wszystkich zainteresowanych w świat fotografii otworkowej.

12.11.2019 [wtorek] godz. 17:00 zapraszamy na wernisaż wystaw oraz spotkanie z autorami prac.

Czym tak właściwie jest OFFO?

OFFO 2019 to ósma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography).

Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane też poza obszarem Górnego Śląska m. in Alwernia, Chojnice, Częstochowa, Jelenia Góra, Stary Sącz, Zielona Góra i corocznie od 2010 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”.

W ramach III OFFO, w 2009 roku, odbyły się „Amerykańskie Metafory” – wystawa czołowych artystów otworkowych USA (Craig J. Barber, Martha Casanave, Walter Crump, Jesseca Ferguson, Sarah Van Keuren, Scott McMahon, Nancy Spencer i Eric Renner) w Górnośląskim Centrum Kultury (galerie „Pusta” i „Sektor I”), warsztaty prowadzone przez Jessecę Ferguson i Erica Rennera, wykłady i spotkania autorskie.

Podczas VIII OFFO przewidujemy warsztaty otworkowe i technik specjalnych prowadzone przez Justina Quinnella z Wielkiej Brytanii, przy współpracy polskich artystów.

W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. W tym roku będzie można zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, USA.

Wystawy odbywają się równocześnie, zawsze w listopadzie, a rozpoczynają w ostatni weekend października, w kilkudziesięciu galeriach Górnego Śląska i okolic. Prezentacjom prac towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo (także na DVD) stanowiące po części katalog, ale nieraz też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

Dwudniowe imprezy otwarcia festiwalu gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy już odwiedzających m.in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec. W tym roku spodziewamy się gości z co najmniej 10 krajów! Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich, tzw. „Kramik Otworkowy” i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO–On–The–Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta obecna jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu. W okresie pomiędzy Festiwalami GTO organizuje wystawy fotografii otworkowej uczestników OFFO oraz, w różnych galeriach, wystawy tematyczne złożone ze zdjęć pozostawionych, a także prelekcje, pokazy multimedialne i warsztaty.

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

Grupa Trzymająca OFFO

Informacje o autorach są na stronie:

http://offo.netarteria.info/OFFO2019/aut.html

Podział autorów na poszczególne galerie jest na stronie:

http://offo.netarteria.info/OFFO2019/galerie-autorzy.htm

Archiwa
%d bloggers like this: