POŻEGNANIE ABSOLEWNTÓW ZSO Nr 1 w Raciborzu

Ważne są tylko te dni…

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ZSO nr 1 w Raciborzu

W piątek 28 kwietnia 2017 roku o godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza i Liceum Plastycznego w Raciborzu. Tradycyjnie maturzyści, ich wychowawcy, rodzice, dyrekcja oraz nauczyciele spotkali się w Raciborskim Centrum Kultury. Nie zabrakło też znakomitych Gości: pana starosty Marka Kurpisa i pani kierownik referatu edukacji Danuty Mienspoust.

Było to wydarzenie bardzo uroczyste, pełne wzruszeń, czasem łez, a na pewno pozostawiające ślad w sercach maturzystów oraz ich wychowawców.

W tym roku szkołę ukończyło 162 uczniów z sześciu klas:

3 H – wychowawca pani Aleksandra Mekeresz,

3 BC – wychowawca pani Anna Kucybała,

3 CB – wychowawca pani Aleksandra Bycina,

3 MF – wychowawca pani Ewa Dorobisz,

3 MG – wychowawca pani Urszula Majewska,

4 LP – wychowawca pan Janusz Nowak.

Pan dyrektor Wojciech Janiczko złożył absolwentom piękne życzenia inspirowane wierszem Zbigniewa Herberta „Podróż”. Z kolei pan starosta Marek Kurpis gratulował ukończenia szkoły, a także humorystycznie podniósł na duchu maturzystów słowami: „Niech moc będzie z Wami!”

Pan Wiesław Jasion – przewodniczący Rady Rodziców, życzył również młodzieży powodzenia na maturze i w dalszych życiowych wyborach oraz  wręczył nagrodę Agnieszce Kowalskiej – najlepszej absolwentce z Liceum Plastycznego, która jest ponadto finalistką 41. Olimpiady Artystycznej, a także stypendystką Prezesa Rady Ministrów.

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO przyznało nagrodę Primus inter pares – czyli pierwszy wśród równych – za wybitne osiągnięcia w nauce i najwyższą średnią ocen  Marcelowi Strzedule z klasy 3MF I Liceum Ogólnokształcącego. Nagrodę tę wręczyła pani Grażyna Kowalska – prezes stowarzyszenia. Marcel jest dwukrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

Wśród tegorocznych absolwentów jest aż 32 uczniów wyróżnionych świadectwem z biało-czerwonym paskiem.

Czas na sportowców – aż 23 uczniów reprezentowało szkołę na zawodach sportowych, osiągając wysokie lokaty, wśród nich szczególnie zasłużyli się trzej koszykarze i siatkarze z klasy 3 MG: Wojciech Janus, Dawid Dereń oraz Michał Dziadek – którzy otrzymali statuetki ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO.

W imieniu absolwentów wystąpili Agnieszka Kowalska z liceum plastycznego i Paweł Czogalik z klasy humanistycznej. Maturzyści podziękowali dyrekcji, wychowawcom, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, wręczyli kwiaty…

Wychowawców reprezentował  pan dr Janusz Nowak, który podziękował uczniom, wygłosił piękną, wzruszającą mowę z przesłaniem na dalsze życie…

Wręczanie świadectw poszczególnym klasom przeplatane było występami artystycznymi, pokazami slajdów z nazwiskami wyróżnionych oraz ze zdjęciami ilustrującymi życie szkolne.

Tu również nie zabrakło podziękowań i gratulacji, szczególnie dla rodziców, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości – takie wyróżnienie otrzymała pani Sylwia Bednarska – mama ucznia z klasy 3MF.

Wśród wykonanych przez naszych zdolnych uczniów utworów znalazły się: „Dni, których nie znamy”, „Quo vadis, Domine?” czy „Szczęśliwej drogi, już czas” – pieśni z przesłaniem, piękne, mądre drogowskazy…

Całość imprezy prowadzili sympatyczni i elokwentni konferansjerzy: Olivia Lipiec i Adrian Flak. O udźwiękowienie i prezentacje fotograficzne zadbali Przemek Kempe i Jacek Nitychoruk.

Zespół artystów reprezentowali: Oliwia Kostka, Miriam Reszka, Ania Groeger, Aleksandra Gawełek, Kamila Kruczek, Dominika Krumpietz, Kaja Orłowska, Tomek Lis i Wiktor Kubala oraz pani Katarzyna Kwiotek.

Podczas części oficjalnej w poczcie sztandarowym wystąpili Mirela Derkowski, Agata Musioł i Paweł Morcinek.

Do sprawnego przebiegu uroczystości przyczyniły się też Jagoda Kurpis i Agnieszka Kawalec. Dziewczęta wręczały absolwentom prezenty – kalkulatory szczęścia i długopisy na maturę, a Darek Nowak zaopiekował się garderobą gości, pracując w szatni ;).

O formalności (podpisy absolwentów w księdze uczniów) zadbały Patrycja Surma i Agata Świącik.

Uroczystość wyreżyserowała pani Magdalena Myśliwy.

Mamy nadzieję, że spędzony czas w naszej szkole, jak i uroczystość zakończenia roku szkolnego, pozostaną w pamięci wszystkich, a chociaż żal rozstawać się ze szkołą, kolegami, nauczycielami, warto pamińętać, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…

Fotorelacje:

http://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/57778-pozegnania-nadszedl-czas–rozdanie-swiadectw-maturzystom-w-i-lo-i-liceum-plastycznym.html

https://www.nowiny.pl/raciborz/127880-ostatni-dzwonek-czyli-pozegnanie-maturzystow-i-lo-i-plastyka.html

 

Archiwa
%d bloggers like this: