Pożegnanie absolwentów I LO

Już wiemy, minął szkolny najlepszy czas…”

W piątek 27 kwietnia 2018 roku o godz. 12.30 w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego rozpoczęła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Najważniejszym gościom, czyli tegorocznym maturzystom, towarzyszyli koledzy z młodszych klas, wychowawcy, rodzice, dyrekcja oraz nauczyciele.

Nie zabrakło też pana starosty Ryszarda Winiarskiego oraz pana wicestarosty Marka Kurpisa.

W tym roku szkołę ukończyło 150 uczniów z pięciu klas:

3 H – wychowawca pani Bożena Dworak,

3 BC – wychowawca pani Beata Paduch,

3 BM – wychowawca pani Magdalena Myśliwy,

3 AM – wychowawca pani Marzena Niżborska,

3 MG – wychowawca pani Joanna Karkocha.

Pan wicestarosta Ryszard Winiarski życzył wszystkim abiturientom jak najlepszych wyników na maturze, podobnie jak pani dyrektor Marzena Kacprowicz, która nie kryła swoich emocji i z żalem żegnała wspaniałą młodzież. Wyraziła też pewność, że kończący szkołę są dobrze przygotowani do nadchodzących egzaminów. Następnie pani dyrektor zaprosiła na scenę wszystkich tych uczniów, którzy przez ostatnie trzy lata w sposób wyróżniający uświetniali szkolne uroczystości – swoimi talentami i umiejętnościami dzielili się występując lub dbając o oprawę techniczną. Na scenie pojawili się: Olivia Lipiec, Kaja Orłowska, Dominika Krumpietz, Tomasz Furgoł, Tomasz Lis, Jacek Nitychoruk, Przemysław Kempe, Adam Kletta i Paweł Plottek. Uczniowie ci otrzymali podziękowania i drobny upominek.

Specjalne podziękowania otrzymali również przedstawiciele Rodziców: pani Barbara Kempe – przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSO nr 1 w Raciborzu, pan Andrzej Bugiel – członek Zarządu Rady Rodziców oraz państwo Teresa i Andrzej Lipiec.

Pani Barbara Kempe – przewodnicząca Rady Rodziców, która w tym roku oficjalnie zakończy dziewięcioletnią współpracę z naszą szkołą, odczytała wszystkim zebranym „Historię pewnego ołówka” Paulo Coelho, zawierającą pięć rad, których przestrzeganie daje gwarancję dobrego życia. Wzruszające wystąpienie pani Kempe było dowodem na to, że na płaszczyźnie rodzice – szkoła mogą powstać prawdziwie przyjacielskie więzi.

Kolejny punkt uroczystości stanowiło wręczenie nagród specjalnych dla najlepszego ucznia szkoły oraz dla wybitnych sportowców.

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO przyznało nagrodę Primus inter pares – czyli pierwszy wśród równych – za wybitne osiągnięcia w nauce i najwyższą średnią ocen Jackowi Nitychorukowi z klasy 3AM I Liceum Ogólnokształcącego. Nagrodę tę wręczyła pani Grażyna Kowalska – prezes stowarzyszenia. Jacek jest między innymi stypendystą Prezesa Rady Ministrów, laureatem Międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”, laureatem III stopnia w XIV Śląskim Konkursie Matematycznym, laureatem XI Olimpiady “O Diamentowy Indeks AGH” oraz laureatem I miejsca w XII Międzynarodowym Konkursie Informatycznym “Bóbr”.

37 uczniów z grona maturzystów reprezentowało szkołę na zawodach sportowych, osiągając wysokie lokaty, wśród nich szczególnie zasłużyli się: Alicja Multaniak, Kaja Kosel, Ewa Kuczera, Natalia Strzeduła, Jagoda Kurpis, Monika Trafas, Kamil Janko, Filip Dziadek i Marek Cyganek którzy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO w Raciborzu.

Nie zabrakło doznań artystycznych – specjalnie dla starszych koleżanek i kolegów Kaja Sipel wraz z odważnymi dziewczętami z klasy 1b przygotowała układ tańców z różnych epok. Natomiast Tymoteusz Pawłowski i Oliwia Kostka zaśpiewali na pożegnanie piosenkę od Rady Pedagogicznej dla absolwentów.

Maturzyści również przygotowali swoją muzyczną niespodziankę. Do słów wiersza Olivii Lipiec uczniowie z klasy 3bm napisali muzykę i stworzyli piękną piosenkę, którą złamali serca słuchaczy.

Majowe kwitną już kasztany
a w sercach wiosny smak
Lecz czas to gorzki, czas na zmiany
na nowy, inny ślad

Nie łatwo patrząc na te mury
umieścić je w przeszłości
Pośród starań o zdrowie matury
wybaczyć wskazówkom kruchości

Tak wiele dobra, tak ciepłe lata
w te szkolne miesiące ubrane
Za szybko nadeszła dzisiejsza data
nie w porę to całe rozstanie

Te podpierane korytarze
te sale brzmiące naszym głosem
słyszące szepty młodych marzeń
mury okryte naszym losem

I najważniejsze ludzkie serca
co nauczały i pomagały
nie ma większego przecież mędrca
jak ten, co ucząc, poświęca się cały

Wdzięczność rozkwita w nas wspomnieniami
kreśląc wyraźnie słowo „dziękuję”
za wiarę w nas, za uśmiech, za życia egzamin
za siły, za troskę, za piątki i dwóje

Z boleścią, ale dziś się żegnamy
pamięci oddając minione
dziękując, za każdy dzień nam oddany
za chwile z przyjaźnią dzielone

Majowe kwitną już kasztany
zakwitną znów za rok
czas płynie, a my wybieramy
ku dorosłości krok

Olivia Lipiec
27.04.18r.

Piosenkę wykonali  w składzie: Kaja Orłowska, Dominika Krumpietz, Tomasz Lis i Tomasz Furgoł.

Będzie nam brakowało tych poezji tworzonych przy niemal każdej okazji, ale Olivia zadbała, by coś trwałego pozostało i wręczyła pani dyrektor Marzenie Kacprowicz oprawiony w ramkę tekst „nowego” hymnu szkoły. Przypomnijmy, że jeszcze nieoficjalny hymn powstał tuż przed tegoroczną studniówką. Pani dyrektor obiecała, że zrobi wszystko, by hymn ten wpisał się na stałe do tradycji szkoły.

Pozostała jeszcze najważniejsza część uroczystości – wręczenie świadectw ukończenia szkoły. Świadectwa wręczały wraz z panią dyrektor wychowawczynie, które również wybrały dla swych klas muzyczne dedykacje, a w tle oglądaliśmy fotograficzne wspomnienia tego, co złożyło się na te trzy lata nauki w „kasprowiczu”.

Warto podkreślić, że wśród tegorocznych absolwentów jest 64 uczniów wyróżnionych świadectwem z biało-czerwonym paskiem, co stanowi aż 42,6% absolwentów!

W tej części uroczystości dla naszych maturzystów wystąpiły Marta i Wiktoria Linek oraz Paulina Świerczek z piosenką: ,,We are the World’,  a także Natalia Bedrunka i Wiktoria Kolorz, które wykonały piosenkę z repertuaru grupy VOX „Szczęśliwej drogi już czas”.

Całość imprezy prowadzili sympatyczni konferansjerzy: Marta Jakubowska i Michał Zgrzendek. O udźwiękowienie i prezentacje fotograficzne zadbali Michael Pasker i Natalia Grzeszata.

Podczas części oficjalnej w poczcie sztandarowym wystąpili Martyna Jasiak, Laura Gołąbek i Adam Wysocki.

Do sprawnego przebiegu uroczystości przyczyniły się też Dominika Stawarz, Ewelina Franiczek, Aleksandra Bachryj i Aleksandra Schmidt.

O formalności (podpisy absolwentów w księdze uczniów) zadbały Sonia Mojzyk i Dominika Chrapek.

Uroczystość wyreżyserowała pani Anna Strojny.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole, jak i uroczystość zakończenia roku szkolnego, pozostaną w Waszej pamięci, drodzy Absolwenci, a chociaż żal rozstawać się ze szkołą, kolegami, nauczycielami, warto pamiętać, że „wybraliście ku dorosłości krok” i w tej dorosłości życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze.

 

Zdjęcia autorstwa Grzegorza Nowaka, pracownika Zamku Piastowskiego w Raciborzu:

https://photos.google.com/share/AF1QipPo4DswrR4F66dN4NK7coLSes0FyK_R9Vjf1QQuw4jZk8cN6-WZ6Zir8eIVXLzPUQ?key=eHBOOHl5V2s3d3dTUW5RMldlRk1oT1cwQkhNSEZn

Relacje w raciborskich mediach:

http://www.naszraciborz.pl/site/film/8771-i-lo-zegnalo-absolwentow.html.html

http://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/65729-kasprowicz-zegnal-maturzystow-na-zamku.html

https://raciborz.com.pl/2018/04/28/pozegnanie-absolwentow-i-lo-na-zamku-piastowskim.html

Archiwa
%d bloggers like this: