“PRZEMIANY” – wystawa uczniów i absolwentów Liceum Plastycznego

8 października 2017 roku w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej odbył się wernisaż wystawy PRZEMIANY, którą można oglądać od 1 października do 30 listopada 2017 roku.

Obrazy newsów: przemiany.png

Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie autorstwa uczniów i absolwentów Liceum Plastycznego w Raciborzu oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, powstałe pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz, jak również rzeźby studentów i absolwentów kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu, powstałe pod kierunkiem dr. Henryka Fojcika.

Na wystawie swoje prace prezentują uczennice klasy III Liceum Plastycznego: Dorota Maciaszek FOTON, Oliwia Szymkiewicz FOTON, Kaja Dutkiewicz i Marta Tambor, nie zabrakło także prac autorstwa absolwentów Liceum Plastycznego z lat 2015-2017, z których część należy również do FOTON-u: Patrycji Dudy, Magdaleny Jaskot, Agnieszki Wardęgi, Natalii Sławik, Katarzyny Słowiak, Pauliny Soiki, Magdaleny Rymer, Aleksandry Rybińskiej FOTON, Patrycji Piechuli FOTON, Wojciecha Chrubasika FOTON i Adam Kandory. Ponadto, tegoroczne absolwentki Liceum Plastycznego: Anna Kłos, Agnieszka Kowalska, Karolina Bieniasz oraz Karolina Kurzeja pokazały swoje prace fotograficzne w formie multimedialnej.

W związku z tytułem wystawy – „Przemiany” – trafnie zwrócił uwagę dr Henryk Fojcik, który zauważył, że istotą kreacji plastycznej jest właśnie przemiana, bowiem w plastyczny kształt może przemienić się nieomalże wszystko: idea, lęk, radość, zachwyt i wiele, wiele innych treści wypełniających naszą egzystencję, poruszających naszą wyobraźnię. Z kolei dr Gabriela Habrom-Rokosz w swoim komentarzu podkreśliła, że „Głównym celem rejestracji każdego zdjęcia – z pierwotnego założenia tego medium – jest utrwalanie prawdy o świecie, czyli archiwizacja. Nazywane kadrami fotograficznymi obrazy w procesie twórczej przemiany odsłaniają treści spoza horyzontu widzialnego, dotykając tym samym istoty fotografii. Pozwala ona na swobodne przenikanie treści i formy. Tym samym, świadomie wybrany – przez pryzmat obiektywu fotograficznego – wycinek rzeczywistości, będący dokumentem, staje się odbiciem wrażliwości artysty, czyli dziełem o estetycznych walorach. Fotografia zmienia to, co zwyczajne w niezwykłe”.

Zapraszamy do oglądania tej niezwykłej wystawy, która choć nie jest pierwszą w tym roku prezentacją prac uczniów i absolwentów Liceum Plastycznego, to pierwszą prezentowaną poza powiatem raciborskim – w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Archiwa
%d bloggers like this: