ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO “IN VARIETATE CONCORDIA-JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI”

W czwartek 16 marca 2017 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „IN VARIETATE CONCORDIA-JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI”. Tematem przewodnim Konkursu była plastyczna interpretacja motta Unii Europejskiej IN VARIETATE CONCORDIA, co oznacza JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI. Uczestnicy mogli zinterpretować motyw przewodni Konkursu zarówno przez pryzmat powiatu raciborskiego, pokazując wielokulturowy charakter i historię Raciborszczyzny w kontekście motta Unii Europejskiej, jak i w szerszym kontekście krajów unijnych. W Konkursie, odbywającym się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej, wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego. Organizatorem Konkursu było Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, a jego koordynatorem Katarzyna Kwiotek, nauczyciel historii sztuki w ZSO nr 1.

Jury w składzie:

dr Gabriela Habrom-Rokosz – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, nauczyciel fotografii w Liceum Plastycznym w Raciborzu

mgr Michał Sitek – nauczyciel projektowania oraz technik graficznych w Liceum Plastycznym w Raciborzu

mgr Wojciech Janiczko – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu

postanowiło przyznać następujące nagrody: 

1 miejsce: nie przyznano 

2 miejsce: ex aequo: Zuzanna Walesiewicz oraz Katarzyna Słowiak 

3 miejsce: Sabina Labud

Zuzanna Walesiewicz

Katarzyna Słowiak

Sabina Labud

Laureaci zdobyli nagrodę w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Fundację Ofki Raciborskiej.

Jury w swoim werdykcie podkreśliło, iż większość prac zgłoszonych do Konkursu, cechowała rozbieżność między treścią i formą, warsztatem a koncepcją. Niektóre prace nie wyróżniały się oryginalnością, innym brakowało czytelnego przesłania, były zbyt wieloznaczne. Na pochwałę zasługuje jednak dobre opanowanie warsztatu malarskiego i umiejętne inspirowanie się dziedzictwem kulturowym.

        Organizacja Konkursu była możliwa dzięki zaangażowaniu Katarzyny Dutkiewicz, radnej Powiatu Raciborskiego, a zarazem dyrektor Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy, a także uczniów ZSO nr 1. Wydarzenie poprowadziła Carolin Mandrysz z kl. 2 LP, Nokturn f-moll op. 55 nr 1 Fryderyka Chopina wykonał Franciszek Żurawiecki z kl. 2g2, Hymn Europy, czyli Odę do radości, wykonały Oliwia Kostka z kl. 1 LP i Miriam Reszka z kl.1 M, przy akompaniamencie Anny Groeger (kl. 1 M), zaś Przemysław Kempe i Jacek Nitychoruk z kl. 2 M zadbali o nagłośnienie. Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny europosła Bolesława Piechy, skierowany do uczestników Konkursu, swoje przemówienia wygłosili również dyrektor ZSO nr 1 – Wojciech Janiczko, Wicestarosta Raciborski – Marek Kurpis oraz dyrektor Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy – Katarzyna Dutkiewicz. Podczas rozdania nagród można było zobaczyć nagrodzone prace.

 

Archiwa
%d bloggers like this: