Sukces młodych fotografów z Liceum Plastycznego

Na podstawie informacji Jury XIX Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2019 pod patronatem Minister Edukacji Narodowej z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego w zakresie fotografii. Jury – po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami – przyznało nagrody i wyróżnienia niżej wymienionym autorom z naszej szkoły, przygotowywanym przez dr Gabrielę Habrom-Rokosz, oraz dokonało wyboru zdjęć na wystawę pokonkursową:

NAGRODĘ OKRĘGU PÓŁNOCNO–WSCHODNIEGO ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW otrzymał Szymon Mucha z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, za zdjęcie z zestawu „Uchwycić Cienie”. Z kolei WYRÓŻNIENIE otrzymała Julia Nowosielska z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu za zdjęcie „Na ratunek”.

Ponadto do wystawy zostały zaklasyfikowane także prace innych uczennic naszej szkoły: Carolin Mandrysz  i Michaeli Tosty.

Na wystawę nadesłano 2197 zdjęć 516 autorów, ze 183 placówek. W kategorii do lat 15 nadesłano 963 zdjęcia 223 autorów, w kategorii do lat 21 – 1234 zdjęcia 293 autorów. Do wystawy jury zakwalifikowało 115 zdjęć 83 autorów.

Uroczyste otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród odbędzie się w Białymstoku 25 maja 2019 roku o godz. 15.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 79A.

Warto podkreślić, że w skład Jury weszły następujące osoby:
Grzegorz Jarmocewicz
autor wielu wystaw w kraju i za granicą oraz publikacji nt. fotografii. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museo Ken Damy w Bresci we Włoszech,w Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO, dr sztuki, wykładowca, kurator, juror międzynarodowych przeglądów portfolio oraz konkursów fotograficznych;
Adam Tuchliński 
– fotograf. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Portretuje postacie kultury, biznesu i polityki na zlecenie Forbes’a oraz Newsweek’a. Jego fotografie publikują największe polskie i europejskie magazyny. Autor wielu fotoreportaży z Polski, Białorusi i Ukrainy. Prowadził zajęcia z fotografii prasowej na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Heller i Andrzej Górski;
Michał Heller
– członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2012 roku etatowy fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki. Zwycięzca Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Fotografował większość najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny operowej. Przed jego obiektywem stanęli między innymi: Iwona Sobotka, Ewa Vesin, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Wojciech Gierlach, Szymon Komasa, Damian Aleksander;
Andrzej Górski
– sekretarz Jury. Absolwent PWSFiTV w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku dla projektu: Sny Białostoczan (2007). Stypendysta MKiDZN dla projektu o powstaniu styczniowym. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od siedmiu lat zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Pracuje jako instruktor fotografii w Białymstoku.
Poniżej wizerunki nagrodzonych i wyróżnionych uczniów Liceum Plastycznego. Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczniom oraz ich opiekunce naukowej, pani dr Gabrieli Habrom-Rokosz, nauczycielce fotografii artystycznej w naszej szkole, prowadzącej także koła naukowe fotografii FOTON oraz KLISZA.
Carolin Mandrysz, zdjęcie autorstwa Marty Migacz (4 LP)
Julia Nowosielska, zdjęcie autorstwa Pauliny Szramowskiej (3 LP)
Michaela Tosta, zdjęcie autorstwa Ilony Mus (4 LP)
Szymon Mucha, zdjęcie autorstwa Natalii Kosteczki (3 LP)
Archiwa
%d bloggers like this: