Sukces teatralny uczniów naszej szkoły

Mam na imię Amadeus i jestem uczniem klasy maturalnej o profilu językowym w naszej szkole. W tym ciężkim roku miałem zaszczyt przewodzić grupie naszych uczniów w projekcie Jugendbox. Ale czym właściwie Jugendbox jest? Juegndbox to projekt teatralny organizowany już od kilku lat przez VDG, czyli Verband Deutschen Geselschaften, a po polsku Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jest to największa w Polsce organizacja zrzeszająca pozostałe organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce. Jako wiceprzewodniczący raciborskiego koła terenowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce, obracam się w środowisku mniejszościowym już od 2 lat.

Projekt Jugendbox polega na tym, że zbiera się grupa młodzieży i przygotowuje niemieckojęzyczną sztukę teatralną. Nie trzeba być aktorem ani Niemcem, żeby wziąć udział. Od tego są specjaliści i środki, które dostaje każda grupa. W tym roku projekt Jugendbox wyglądał całkiem inaczej. Ze względu na pandemię organizatorzy zdecydowali, że sztuka nie będzie wystawiona, jak miało być pierwotnie, tylko na jej podstawie powstanie film. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 9 grup. Z reguły są to grupy z regionów mniejszości niemieckiej, lecz tym razem miłym zaskoczeniem była grupa z Lidzbarka Warmińskiego.

Nasza grupa uzyskała niezastąpioną pomoc pana Roberta Urbanowskiego z Midraszowego Teatru Żydowskiego w Raciborzu. Nauczył on nas jako reżyser, jak pisze się scenariusz, a także jak grać, aby wydobyć jak największe emocje z ciała. Od strony montażu wsparła nas studentka PWSZ Zuzanna Sczyrba, która wykonała wspaniałą pracę związaną z nagraniem, a następnie także montażem naszej sztuki. Od strony językowej oparciem była dla nas pani Zuzanna Koloska, nauczycielka języka niemieckiego z naszej szkoły. Postawiliśmy na interpretację klasycznego wiersza Johanna Wolfganga von Goethego „Król Olch”. Praca w warunkach pandemii nie była łatwa, musieliśmy pracować w mniejszych grupach, aby zmieścić się w rządowych ograniczeniach. Ostatecznie jednak udało nam się dobrnąć do końca i zdobyliśmy wyróżnienie za naszą ciężką pracę. Były jedynie drugie miejsca w tym roku, więc to wyróżnienie traktuję jako 3. miejsce. Na pewno ja jak i cała grupa wyciągnęliśmy z tego projektu mnóstwo zabawy, śmiechu, a także zdobyliśmy pewne umiejętności mówienia przed kamerą oraz gry aktorskiej. Była to też świetna okazja do poprawienia swoich umiejętności językowych z języka niemieckiego. Niekwestionowanie jest to przeżycie warte powtórzenia!

Wszystkie sztuki teatralne można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCzMjGO-KPFmqBW6FFeJeqqQ/

Archiwa
%d bloggers like this: