Suplement do Dni Otwartych

W tym roku, ze względu na pandemię, Dni Otwarte odbyły się online. Jeśli czujecie niedosyt i macie jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące wyboru szkoły, to warto zapoznać się z materiałem, który powstał z myślą o niezdecydowanych ósmoklasistach. Uczennica klasy II J – Joanna Brzenczka poprosiła troje obecnych uczniów „Kasprowicza” o opinie na temat naszej szkoły.

Dlaczego wybrałaś/łeś tę szkołę?

Martyna Czerniak (2M): Chodziłam do gimnazjum wchodzącego w skład ZSO nr 1. To pozwoliło mi już wtedy poznać nauczycieli i szkolne środowisko. Nie miałam wątpliwości, które liceum wybrać.

Oliwia Urbanowska (2MM): Wybrałam naszą szkołę, ponieważ chodziłam do gimnazjum dwujęzycznego i po prostu nie chciałam niepotrzebnie zmieniać środowiska, kiedy większość nauczycieli i uczniów już mnie tam znała.

Paweł Wranik (3B): Zachęciła mnie wysoka zdawalność matur. Co więcej, wielu moich znajomych chodziło do tej szkoły i byli bardzo z niej zadowoleni. A oprócz tego jednym z kryteriów wyboru tego liceum był dla mnie dojazd, dlatego że mieszkam poza Raciborzem. Na szczęście nasza szkoła jest położona w centrum miasta, więc nigdy nie miałem problemu z transportem.

Jakie jest Twoje najpiękniejsze wspomnienie związane z naszym liceum?

Martyna: Trudno mi wybrać jedno wspomnienie, ale rzeczą którą wspominam najlepiej są zagraniczne wycieczki. Z naszą szkołą można było wybrać się między innymi do Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, ale też na Ukrainę czy Litwę. Lubiłam atmosferę tych wyjazdów, zaangażowanie ludzi, ale też to, że zwiedziliśmy dużo więcej, niż udałoby nam się we własnym zakresie. Wycieczki były pełne różnych aktywności, warsztatów. Trudno będzie szybko wrócić do takich rzeczy w naszej covidowej rzeczywistości, ale nasza szkoła jest też miejscem, w którym na co dzień można czuć się dobrze.

Oliwia: Chyba najpiękniejszym wspomnieniem są zagraniczne wycieczki, np. na Ukrainę czy do Londynu. Chciałabym tam wrócić.

Paweł: Uważam, że jedną z ciekawszych chwil była wycieczka integracyjna w góry na początku pierwszej klasy. Panowała miła atmosfera, organizowane były różne zabawy, dyskoteki. Chodziliśmy również po górach. Wieczorem było ognisko. Myślę, że dobrze się tam bawiliśmy i każdy zachował z tego wyjazdu jak najlepsze wspomnienia.

Co do tej pory dała Ci nauka w naszej szkole?

Martyna: Myślę, że przede wszystkim pozwoliła mi kształcić się w kierunku, w którym chciałam. W moim przypadku są to przedmioty ścisłe, które dają duży wybór kierunków studiów.

Oliwia: Nauka w naszej szkole dała mi taką otwartość na świat, a paru nauczycieli pomogło mi rozwinąć moje pasje.

Paweł: Nauka do tej pory dała mi spokój o moje przygotowanie do matury. Pomimo pandemii większość nauczycieli bardzo stara się przekazać wiedzę w ciekawy sposób.

Co zmieniłabyś/zmieniłbyś w ZSO nr 1, gdybyś mogła/mógł?

Martyna: Nasza szkoła jest miejscem, w którym czuję się dobrze. Są w szkole otwarci i kreatywni ludzie, pełni pomysłów, a nauczyciele i samorząd na wiele sposobów starają się przełamać szkolną rutynę. Chyba nie chciałabym nic zmieniać.

Oliwia: Jeżeli mogłabym coś zmienić, to przede wszystkim wprowadziłabym więcej doświadczeń na zajęciach z chemii oraz fizyki. Myślę, że dzięki temu lepiej przyswajalibyśmy wiedzę.

Paweł: Uważam, że w naszej szkole nie potrzeba zbyt dużych zmian. Mamy sklepik, na przerwach gra muzyka (oczywiście przed pandemią). Organizowanych jest wiele konkursów…. . Co prawda można by pomyśleć nad większą ilością wycieczek oraz o lekcjach na podwórku w ciepłe dni. Mimo to myślę, że w naszej szkole podejmowanych jest wiele ciekawych inicjatyw poza nauką.