Święto Liczb Niewymiernych

15 marca w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Podobnie jak w zeszłym roku, było to święto wszystkich liczb niewymiernych, ale tym razem główną rolę odegrała w nim liczba e.

Zanim uczniowie poświęcili się rozważaniom o liczbie Nepera wysłuchali wykładu Pana Tomasza Szweda, nauczyciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu pt. „Matematyka, miłość, motywacja”. Autor wykładu w niebanalny sposób przedstawił m. in. „7 zasad uczenia się”, wpływ pracy i talentu na osiągnięcie sukcesu w nauce (i nie tylko) oraz czynniki kształtowania charakteru.

Po wykładzie zgromadzeni w auli uczniowie ocenili prace fotograficzne nadesłane na konkurs „MATEMATYKA ZATRZYMANA W KADRZE – Świat jest matematyczny”. Był to konkurs dla miłośników fotografii, którzy potrafią „uchwycić” matematykę w kadrze aparatu.

Werdykt 202 uczniów, którzy oddali swoje głosy w tajnym głosowaniu był następujący:

I miejsce – Martyna Czernik,
II miejsce – Julia Przybyła,
III miejsce – Philipp Fuchs.

Po ogłoszeniu wyników konkursu fotograficznego uczniowie zobaczyli krótki film o liczbie e. Tę interesującą, ale mniej znaną niż π i φ, liczbę niewymierną przedstawił matematyk i popularyzator matematyki James Grime (patrz: e(Euler’s Number) – Numberphile); www.youtube.com/watch?v=AuA2EAgAegE).

Następnie gimnazjaliści oraz uczniowie klas 1M, 2M i 2BJ wysłuchali wierszy Niewymierne”, „Bądźmy niewymierni” i „Liczby niewymierne” napisanych przez Alicję Fluder, Marię Kazimierczak i Juliannę Koczy.

Utwory literackie urozmaicały pokaz prezentacji multimedialnych, które przygotowały i przedstawiły:

  • Paulina Otlik – praca pt. „M.C. Escher”,

  • Julianna Koczy – prace pt. „Historia Enigmy” i „Maurits Cornelius Escher

  • Julia Przybyła – praca pt. „Enigma”.

Uczniowie klas gimnazjalnych wzięli także udział w cieszącym się jak zawsze dużym zainteresowaniem konkursie na wypieki związane z liczbami niewymiernymi „MATEMATYKA JEST SŁODKA”.

W zmaganiach na najładniejsze wypieki (kategoria walory estetyczne) największą aprobatę komisji i I miejsce za swój tort zdobyła Zuzanna Niżborska, na II miejscu sklasyfikowano ciasto upieczone przez Philippa Fuchs, a trzecie miejsce wywalczyła Julianna Koczy.

W kategorii walory smakowe wygrała Noemi Majchrzak, drugie miejsce zajęła Emilia Stefaniszyn , a trzecie ponownie Philipp Fuchs.

Autorzy wszystkich prac konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dodatkowymi nagrodami w konkursie słodkości były bony na „dzień bez pytania”/ „dzień bez kartkówki” lub „dzień bez oceny niedostatecznych” (termin do wyboru przez klasę) dla obu klas gimnazjalnych.

Organizatorami Święta Liczb Niewymiernych były nauczycielki Zespołu Przedmiotów Ścisłych. Honorowy patronat objęła Dyrekcja ZSO nr 1.

Obsługę techniczną całej imprezy zapewnili, jak zwykle niezawodni: Julia Mokry, Kacper Kordek, Tymoteusz Mucha, Michael Pasker oraz Szymon Folp i Patryk Pawłowski.

Niezwykle pomocne były także uczennice Liceum Plastycznego: Oliwia Morawiec, Paulina Szramowska i Natalia Kosteczka, które zajęły się dokumentacją fotograficzną całej imprezy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Archiwa
%d bloggers like this: