Uczennice Liceum Plastycznego na spotkaniu z cyklu “Akademia Fotografii”

24 października br. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie pod hasłem: “Akademia Fotografii”, którego bohaterem był jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich – Chris Niedenthal. W spotkaniu tym miały przyjemność uczestniczyć uczennice Liceum Plastycznego Emilia Krawczyńska i Victoria Malcharek pod opieką dr Gabrieli Habrom-Rokosz.
W czasach nadprodukcji obrazu oraz traktowania urządzeń do fotografowania, jak przysłowiowego karabinu maszynowego – bezmyślnie uwalniając spust migawki – coraz częściej autorzy tych mechanicznych rejestracji nie biorą pod uwagę istoty fotografii, jej znaczenia w procesie komunikacji, czy wreszcie jej fenomenu. Łatwość rejestracji obrazu fotograficznego oraz priorytetowe traktowanie sprzętu fotograficznego nad umiejętność patrzenia, przesłanie, czyli treść fotografii – skłania do bylejakości i bezmyślności, które stają się coraz bardziej powszechne.
Świadomość uchwyconego w kadrze przesłania wymaga myślenia, umiejętności patrzenia, koncentracji uwagi, praktycznego doświadczenia, ale przede wszystkim odpowiedzialności. Dla młodych osób, rozpoczynających fotograficzną przygodę najlepszą drogą kształcenia, prowadzącą do odkrywania istoty fotografii jest czerpanie z dorobku mistrzów. Zaś najlepszą drogą komunikacji – wymiany doświadczeń i odkrywania własnej wrażliwości jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, twórcą, mistrzem. Forma spotkania z autorem i możliwość bezpośredniego z nim dialogu umożliwia odbiorcy poznanie istoty twórczości oraz emocji, jakie mu towarzyszyły w procesie powstawania dzieła. Podczas wczorajszego spotkania Chris Niedenthal odkrył tajemnicę wielu swoich wyjątkowych fotografii. Liczne grono gości przybyłych na spotkanie miało okazję dowiedzieć się jak powstały najsłynniejsze cykle reportażowe, co było istotne dla ich twórcy i na jakim etapie? I w końcu: co ze swojego doświadczenia może artysta polecić zainteresowanym szeroko rozumianą fotografią ?
„Akademia Fotografii” to seria spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. Organizatorzy pragną pokazywać różnorodność zjawisk występujących w dziedzinie fotografii, odkrywać rozmaite drogi i motywy twórczości, czerpiąc z doświadczeń najlepszych, dlatego zapraszają wyjątkowych artystów. “Akademia Fotografii”, to miejsce starcia różnych poglądów i różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Obok mistrzów fotoreportażu na kolejnych spotkaniach wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich ukryte w obrazie fotograficznym? Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania w comiesięcznych spotkaniach zaprezentują również: Krzysztof Gołuch, Magda Hueckel, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i wielu innych artystów.

Autorką zdjęć jest pani Gabriela Habrom-Rokosz

Archiwa
%d bloggers like this: