Uczniowie ZSO nr 1 z Raciborza na sztuce „Sznurowadła” w krakowskiej Cricotece

W środę 14 listopada uczniowie klasy 2B i 2M udali się na wycieczkę do Krakowa, aby pod okiem historyka Pana Krystiana Łyczka zwiedzić najciekawsze obiekty Krakowa, związane głównie z obchodzoną niedawno setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru, którego celem było wejście na Kopiec Niepodległości, zwany również Kopcem Józefa Piłsudskiego. Podczas przechadzki podziwialiśmy piękno polskiej jesieni, a po wejściu na kopiec – panoramę Krakowa. Po kilkugodzinnym spacerze, zmęczeni, ale wytrwali pojechaliśmy na Wawel, aby dowiedzieć się, co nieco o jego historii, zobaczyć charakterystyczne przedmioty używane za panowania królów. Pani przewodnik zaciekawiła nas również pozostałościami po wojnach oraz elementami architektury tego wyjątkowego miejsca. Udaliśmy się również do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywa: działacz niepodległościowy wielki wódz – Józef Piłsudski – tu nasza niepodległościowa wycieczka zatoczyła koło. Zatrzymaliśmy się także przy krypcie Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy pochowani są nieopodal.

Po ciekawostkach historycznych nadszedł czas na upragniony odpoczynek i posilenie się kawą i ciastkiem w klimatycznych kawiarniach krakowskich, z wielką przyjemnością karmiliśmy się atmosferą tego królewskiego miasta. Po chwilach relaksu, spokojnym krokiem podążaliśmy pięknym Kazimierzem do celu naszej wycieczki – Teatru Cricoteka. Na naszej trasie napotkaliśmy jeszcze jeden piękny obiekt – Kładkę Bernatka, która wieczorową porą wspaniale oświetlona była idealnym miejscem do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Po „sesjach zdjęciowych” przyszedł czas na najbardziej oczekiwany przez nas punkt wycieczki – Spektakl pt. „Sznurowadła” wyreżyserowany przez absolwenta naszej szkoły Michała Burka wspólnie z jego kolegą Bartłomiejem Basiurą – pisarzem. Po wspaniałym przedstawieniu czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka, mianowicie spotkanie z reżyserami, aktorami i muzykami, którzy – z wielką namiętnością – opowiedzieli nam o swojej pasji, o swojej przygodzie z aktorstwem oraz o spełnianiu marzeń…

Po dniu pełnym wrażeń, z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domu. Serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi Łyczkowi za cudowną wycieczkę, jak również i Pani Grażynie Strózik, która była jej organizatorką, mamy ogromną nadzieję, że na kolejną wybierzemy się już razem.

Oliwia Błaszczok, klasa 2B

Archiwa
%d bloggers like this: