Uczymy się mediacji

W związku z realizacją w ZSO nr 1 w Raciborzu Programu Bezpieczna+ w dniu 12 czerwca 2018 roku w auli naszej szkoły odbyły się warsztaty dla młodzieży z zakresu mediacji. Zajęcia prowadził pan dr Patryk Kujan – mediator Sądu Rejonowego w Raciborzu. Uczniowie z klas pierwszych ILO i LP mieli okazję zapoznać się z różnymi rodzajami mediacji, kilkoma technikami mediacyjnymi, a także odegrać scenkę, podczas której mogli się wcielić w role mediatora i osób poszukujących porozumienia. Pan dr Kujan uświadomił młodzieży, jak ważne jest poszukiwanie sposobów na kompromis. Ile korzyści dla własnego samopoczucia ma omówienie różnych sytuacji w obecności osoby trzeciej (mediatora). Na pewno wielu wyciągnęło właściwe wnioski. Jesteśmy przecież istotami społecznymi i niezwykle ważne jest dla nas wspólne działanie, zgoda i dobre relacje.

 

Warsztaty były kontynuacją zajęć wychowawczych, których tematem była właśnie mediacja. Jak się okazuje, nie jest to pojęcie znane i rozumiane przez większość młodych ludzi, dlatego w kolejnym roku szkolnym będziemy pogłębiać ten temat, szkolić się i wybierać szkolnego mediatora. Więcej o mediacji możecie przeczytać w prezentacji, która została wykorzystana na lekcjach wychowawczych.

Archiwa
%d bloggers like this: