Udział uczniów Liceum Plastycznego w Międzynarodowym Tygodniu Sztuki w Niemczech

Już po raz czwarty Starostwo Powiatowe w Raciborzu zorganizowało dla uczniów Liceum Plastycznego wyjazd na międzynarodowe  warsztaty plastyczne, które nie tylko były okazją do wspólnego tworzenia, ale także wspólnej zabawy.

Dzięki współpracy raciborskiego Starostwa z partnerskim powiatem Elbe-Elster w Niemczech, uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1: Agnieszka Urbanek, Sabina Labud, Marta Tambor, Dorota Maciaszek i Przemysław Pokwicki, wzięli udział od 29 lipca do 5 sierpnia 2018 roku wraz z opiekunkami: Katarzyną Kwiotek i Gabrielą Habrom-Rokosz, w Międzynarodowym Tygodniu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain. Warsztaty jak co roku prowadził mieszkający od wielu lat w Niemczech, a pochodzący z Armenii, artysta plastyk i architekt Ararat Haydeyan.

Podczas warsztatów plastycznych uczniowie zapoznawali się z różnymi technikami plastycznymi i wykonywali między innymi portrety, studia z natury i architektury, tworzyli grafiki, akwarele i trójwymiarowe instalacje. W czasie wolnym nie zabrakło międzynarodowego gotowania, wyjazdów na basen, grania w siatkówkę, a także całodniowej wycieczki do Drezna, podczas której uczestnicy zwiedzili najważniejsze zabytki miasta oraz galerie Starych i Nowych Mistrzów. Dr Katarzyna Kwiotek, nauczyciel historii sztuki w Liceum Plastycznym, oprowadziła po Galerii Starych Mistrzów, mieszczącej się w zabytkowym budynku Zwingeru, dzięki czemu uczniowie Liceum Plastycznego mieli okazję na żywo zobaczyć dzieła sztuki, o których uczą się na co dzień w szkole. Następnie uczestnicy udali się do Galerii Nowych Mistrzów, gdzie można było zobaczyć dzieła sztuki nowoczesnej od romantyzmu po sztukę współczesną. Dokumentacją fotograficzną przedsięwzięcia zajęła się dr Gabriela Habrom-Rokosz, nauczyciel fotografii w Liceum Plastycznym, która również przez cały tydzień prowadziła mini-warsztaty fotograficzne, udzielając swoim uczniom licznych wskazówek podczas robienia zdjęć.

Wspólna praca artystyczna, a także spędzanie wolnego czasu, były doskonałą okazją do rozwijania nie tylko umiejętności plastycznych, jak i poznawania innych kultur oraz zawierania nowych znajomości. Warsztaty zostały zwieńczone wernisażem, podczas którego wystawiono prace powstałe w trakcie wspólnie spędzonego tygodnia.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć, których autorką jest pani dr Gabriela Habrom-Rokosz.

Archiwa
%d bloggers like this: