Uczniowie LSP na 15 Ogólnopolskim Biennale Wyróżnionych Prac Dyplomowych „DYPLOM 2021”

W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie zorganizowane zostało 15 Ogólnopolskie Biennale Wyróżnionych Prac Dyplomowych „DYPLOM 2021” dla szkół artystycznych z makroregionu południowo-zachodniego. 5 października br. odbył się uroczysty wernisaż wystawy wyróżnionych prac dyplomowych z lat 2020 i 2021.

Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu prezentuje na wystawie pięć prac dyplomowych autorstwa: Magdaleny Bularz (projektowanie graficzne), Emilii Krawczyńskiej (fotografia artystyczna), Sabiny Labud (techniki graficzne i fotografia artystyczna), Patrycji Parys (fotografia artystyczna) i Karoliny Pawłowskiej (projektowanie graficzne).

Prezentowane na wystawie prace dyplomowe autorstwa wybranych absolwentek powstały w ramach kształcenia artystycznego na specjalnościach:

– fotografia i film (specjalizacja: fotografia artystyczna)

– techniki graficzne (specjalizacja: projektowanie graficzne)

Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu współpracuje z wieloma instytucjami, dzięki czemu uczniowie mają zapewnioną bogatą ofertę kształcenia na wysokim poziomie i możliwość udziału w różnorodnych wydarzeniach artystycznych, wycieczkach dydaktycznych, warsztatach twórczych i muzealnych, plenerach malarskich, rysunkowych i fotograficznych, a także Międzynarodowych Tygodniach Sztuki Dzieci i Młodzieży w Niemczech. Nasi uczniowie mogą poszczycić się licznymi sukcesami w olimpiadach przedmiotowych i ogólnopolskich konkursach z zakresu sztuki, wielu z nich zostaje także stypendystami Prezesa Rady Ministrów. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę między innymi na Akademiach Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie czy Katowicach a także prowadzą własne firmy fotograficzne lub z zakresu szeroko rozumianej grafiki użytkowej.

Komentarze do prezentowanych na wystawie prac Absolwentów:

Magdalena Bularz DYPLOM 2021

Temat pracy dyplomowej: „Świat snu” – ilustracje konceptowe postaci w grafice komputerowej.

Dyplom obroniła w pracowni wklęsłodruku i projektowania graficznego ze specjalności: techniki graficzne pod kierunkiem Michała Sitka. W swoich pracach połączyła świat fantasy z mocnymi akcentami steampunk’a (druk cyfrowy). Tematem przewodnim były postaci do gier.

Sabina Labud DYPLOM 2020

Temat pracy dyplomowej: ”Pasja”.

Dyplom obroniła w pracowni wklęsłodruku ze specjalności: techniki graficzne i pracowni fotografii artystycznej pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz i mgr Michała Sitka. W swoich pracach wykorzystywała „suchą igłę” oraz własne techniki z zakresu fotografii hybrydowej, łącząc grafikę warsztatową i rysunek z procesem srebrowym (baryt). W temacie przewodnim swoich prac oparła się o motyw drogi krzyżowej oraz męki Chrystusa. Jej nowatorska technika foto – graficzna niesie powiew świeżości w dotychczasowe działania multi-graficzne.

Karolina Pawłowska DYPLOM 2020

Temat pracy dyplomowej: „Zwierzęta w plakacie”.

Dyplom obroniła w pracowni wklęsłodruku i projektowania graficznego ze specjalności: techniki graficzne pod kierunkiem mgr Michała Sitka. W swoich grafikach sięgnęła po techniki multimedialne, takie jak malarstwo cyfrowe, gdzie ukazuje odrealniony świat zwierząt i natury w oparciu o fascynację tatuażem i bodypaintingiem.

Patrycja Parys DYPLOM 2020

Temat pracy dyplomowej: “Nieostrość, jako środek wyrazu artystycznego w obrazie malarskim i fotograficznym”.

Cykl obrazów cyfrowych autorstwa Patrycji Parys zrealizowany pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz w ramach pracy dyplomowej z przedmiotu: fotografia artystyczna nawiązuje do twórczości Claude’a Moneta i Wiliama Turnera. Na uwagę zasługuje fakt ogromnej determinacji autorki w dążeniu do uzyskania efektu ulotności czasu, swego rodzaju impresji bądź w kontraście do tego zjawiska dynamiki żywiołów natury. Balansując pomiędzy impresjonizmem a piktorializmem, jako płaszczyzną inspiracji, autorka dokonuje próby “malowania światłem”, posługując się współczesnym narzędziem cyfrowym.

Emilia Krawczyńska DYPLOM 2021

Temat pracy dyplomowej: „Kobieta zmienną jest – fotograficzny obraz kobiety na przestrzeni lat w postaci zestawu portretów z elementami kostiumografii”.

Praca dyplomowa Emilii Krawczyńskiej powstała w pracowni fotografii artystycznej pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Zestaw wielkoformatowych fotografii stanowi próbę zobrazowania klimatu epoki w formie portretowych ujęć ilustrujących zmieniającą się modę kobiecą przełomu XIX i XX wieku. W fotograficznym kadrze autorka zamyka wybraną stylizację odnosząc się jednocześnie do odpowiedniej scenerii. Zakładając koncepcję przedstawienia różnych odsłon mody w realizowanym projekcie fotograficznym, zdecydowała się na prezentację zarówno strojów w konwencji wieczorowej, jak i codziennej. W trakcie realizacji projektu dyplomowego inspirowała się dziełami malarskimi, filmem, literaturą i muzyką. Tworząc samodzielnie wybrane kreacje do poszczególnych sesji fotograficznych wzorowała się na autentycznych szkicach i dokumentacji fotograficznej ubiorów z minionych lat.

WIRTUALNA GALERIA PRAC PREZENTOWANYCH NA BIENNALE

Archiwa
%d bloggers like this: