Warsztaty kulturowe dla młodzieży

Co młodzi ludzie rozpoczynający swoją przygodę z podróżowaniem powinni wiedzieć? Jak przygotować się do niej? Gdzie szukać informacji oraz wsparcia w najmniej oczekiwanych sytuacjach? Na te pytania, w ramach wsparcia dla młodzieży przygotowującej się do wejścia w dorosłe życie, także zawodowe wiążące się z podróżowaniem po kraju, Europie czy świecie,  spróbowali odpowiedzieć uczniom wyjeżdżającym do Luksemburga i Francji w ramach szkolnych projektów Erasmus + opiekunowie poszczególnych mobilności.

W czwartek 27 lutego, dzięki interesującej prezentacji uczennicy klasy 2 LP Klaudii Pietrasz oraz licznych wskazówek prowadzącego szkolenie p. Leszka Radaja, uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym różnią się Polska i Luksemburg, który odwiedzą już za tydzień. Nie brakło informacji na temat języka, kuchni, tradycji, funkcjonowania i roli tego małego europejskiego księstwa oraz oczywiście szkoły partnerskiej – Ecole de Commerce et de Gestion, która przygotowała dla nas bardzo bogaty i ciekawy program pobytu. Aby móc w nim aktywnie uczestniczyć, młodzież zapoznała się także z historią i funkcją instytucji Unii Europejskiej, które będą mieli okazję odwiedzić w Luksemburgu i francuskim Strasburgu.

W piątek 28 lutego odbyło się natomiast szkolenie kulturowe na temat Francji, a w szczególności Marsylii, do której uda się już w połowie marca kolejna grupa młodzieży. Szkolenie poprowadziła p. Joanna Kazimierczak, która zaprezentowała uczniom kilka filmików na temat samej Francji, jej historii, porównania z Polską i stereotypów, które krążą o Francuzach. Młodzież dowiedziała się między innymi jak może być zaścielone francuskie łóżko, jak Francuzi “font la bise”(całują się na powitanie i pożegnanie), co najczęściej jedzą marsylczycy i jaką komedię obejrzeć, by poznać lepiej Marsylię. Uczniowie otrzymali również mini-słowniki z podstawowym słownictwem i wymową francuską. Szkoła, do której udaje się młodzież, to nowoczesne Lycée Nerson Mandela  położone w 12. dzielnicy Marsylii, drugiego pod względem wielkości miasta we Francji.

Oba spotkania wpisują się w podwójną oś działań naszej szkoły: jubileusz 75-lecia naszej szkoły oraz wzmacnianie jej wartości poprzez rozwój partnerstw międzynarodowych w ramach projektów Erasmus +.

Archiwa
%d bloggers like this: