Warsztaty w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ

Już od ponad dwóch lat nasza szkoła współpracuje z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Współpracę tę koordynuje – ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiegodr hab. Krzysztof Gwosdz, prof. UJ, absolwent naszego liceum. Tym razem uczniowie, realizujący geografię w zakresie rozszerzonym, wraz z opiekunami (Ewą Dorobisz, Bożeną Dworak, Urszulą Majewską i Anną Strojny) wzięli udział w warsztatach  PARTYCYPACJA DLA WSZYSTKICH CZYLI JAK ZMIENIAĆ WSPÓLNIE PRZESTRZEŃ – przygotowanych i przeprowadzonych przez doktorantki Zakładu Rozwoju Regionalnego Karolinę Anielską i Agnieszkę Świgost-Kapocsi, prezentujących nowe spojrzenie na znaczenie i rolę partycypacji społecznej w procesie kształtowania przestrzeni.

Jak wygląda/rozwija się partycypacja w środowisku szkolnym? Jaki jest udział młodych ludzi w kształtowaniu najbliższej przestrzeni? Jak przekonać sąsiadów do własnych inicjatyw? Jak skutecznie informować o swoich działaniach? Jak przygotować projekt do Budżetu Obywatelskiego? To zakres tematyczny zajęć, które pokazały, jaką wartość kryje w sobie lokalna przestrzeń. Ważnym elementem zajęć było wykorzystanie innowacyjnych narzędzi i metod dydaktycznych, w tym gry komputerowej Eurbania (http://www.eurbanities.org/).

Uczniowie z dużym zainteresowaniem odnieśli się również do zajęć w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, które posiadając ogromny potencjał poznawczy, stwarza świetne możliwości do realizacji różnych form działalności edukacyjnej w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Młodzież, zagłębiając się w fascynujący świat zasobów muzealnych smakowała nieznaną im przeszłość, odkrywając powoli niezwykłe tajemnice życia od prekambru do czasów współczesnych.

Archiwa
%d bloggers like this: