Wernisaż wystawy projektów dyplomowych na Zamku Piastowskim

6 października w sali żyrandolowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu miał miejsce wernisaż wystawy projektów dyplomowych tegorocznych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych.

Tym razem – po raz pierwszy w historii wystaw dyplomowych raciborskiego Plastyka – organizacją i aranżacją wystawy zajął się zespół przedstawicieli absolwentów pod kierunkiem Dariusza Nowaka, jako kolegi z klasy, a także kuratora wystawy. Działając zespołowo, absolwenci dowiedli, że w Liceum Sztuk Plastycznych uczyli się nie tylko teorii sztuki oraz warsztatu artystycznego, ale również nabyli praktyczne umiejętności w zakresie organizacji i wystawiennictwa.

Wydarzenie to miało uroczystą oprawę i było miłym akcentem domykającym ten nietypowo zakończony rok szkolny. Uczniowie wykorzystali tę okazję i podziękowali swoim nauczycielom, pod okiem których przez 4 lata rozwijali swoje umiejętności artystyczne.

Wystawę „DYPLOMY 2020” otworzyła pani dyrektor Zamku Piastowskiego Mariola Jakacka, witając gości. Wśród licznie zgromadzonej publiczności oprócz samych absolwentów i ich rodzin, nauczycieli Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 na czele z panią dyrektor Marzeną Kacprowicz był także wiceprezydent Michał Fita.

Ekspozycję, którą można oglądać do końca października, stanowią wybrane prace powstałe w pracowniach specjalnościowych: technik graficznych pod kierunkiem mgr Michała Sitka, fotografii i filmu pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz, a także w pracowni rysunku i malarstwa, którą prowadziła mgr Martyna Rejner oraz w pracowni rzeźby pod fachowych okiem mgr Justyny Reclik.

Różnorodność tematyczna i warsztatowa projektów artystycznych skłania do refleksji. Ich wysoki poziom dowodzi nie tylko nabycia umiejętności warsztatowych w procesie kształcenia, ale również wiedzy i kreatywności. Spektrum podjętych tematów świadczy o szerokich zainteresowaniach młodych twórców i dogłębnej analizie źródeł inspiracji.

Liczymy, że kolejne roczniki absolwentów zadbają, by samodzielnie organizowana wystawa prac dyplomowych stała się tradycją szkoły. Wierzymy, że własnoręcznie przygotowana ekspozycja będzie nie tylko zwieńczeniem edukacji w naszej szkole, a zarazem otwarciem nowego rozdziału w życiu zawodowo-artystycznym, w którym młodzi artyści będą musieli wykazać się zaradnością i umiejętnościami organizacyjnymi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa dr Gabrieli Habrom-Rokosz oraz odwiedzenia wystawy w dawnej siedzibie raciborskich Piastów.

Archiwa
%d bloggers like this: