Wieczór Poetycki u Kasprowicza “Śladami poezji”

W poniedziałek 27 listopada 2017 roku aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu znów przeobraziła się w klimatyczną kawiarenkę, a to za sprawą wieczoru poetyckiego, którego głównymi aktorami byli Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele… wszyscy o wrażliwych artystycznych duszach.

Tym razem przybyli do nas ze swoją twórczością także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w RaciborzuIza Binczek, Patrycja Papaj, Bartosz Mętel i Krzysztof Mitko pod opieką polonistki pani Katarzyny Kapustki oraz pani dyrektor SP4 – Ewy Miecznikowskiej. Bardzo liczna grupa młodych artystów przybyła też z ZSP w Baborowie, a wśród nich Alena Surma – kolejna młoda poetka, która zaprezentowała swój wiersz. Uczniów wspierały ich opiekunki: panie Anna Rozłucka – Jankowska oraz Iwona Nowak.

Spotkanie przy świecach, kawie i herbacie było jak zwykle okazją do zaprezentowania twórczości młodych miłośników sztuki poetyckiej z naszej szkoły. Swoje wiersze przedstawiły dziewczęta z Liceum Plastycznego  Oliwia Szymkiewicz i Dorota Maciaszek, z ILO  Olivia Lipiec i Paulina Szincel, a z gimnazjum Alicja Fluder.

W tej edycji Wieczorku poetyckiego u Kasprowicza obecność swą zaznaczyli nasi wybitni Nauczyciele – poeci, panowie Janusz Nowak i Jacek Molęda. Tym razem nie czytali własnych wierszy, ale wystąpili w innych rolach: ich zadaniem było obdarzyć fachowym komentarzem twórcze poczynania uczniów. Co prawda nazwaliśmy stolik, przy którym obradowali „Lożą szyderców”, ale ich oceny były bardzo życzliwe, sympatyczne, przyprawione odrobiną humoru.

Obrazy newsów: wieczor_poet_list_2017_1.jpg

Więcej zdjęć na Facebooku

Poetyckie odczyty urozmaicały teatralno-muzyczne obrazy. Bardzo ciekawy występ rozpoczynający spotkanie zaprezentowali uczniowie z Baborowa – w ich wykonaniu obejrzeliśmy etiudę inspirowaną poematem Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”. Nasze utalentowane muzycznie nauczycielki, panie Katarzyna Kwiotek i Ewa Pytel w towarzystwie pana Wieńczysława Kuklewicza – absolwenta z roku 1993, obecnie chirurga i przyjaciela „Kasprowicza” – wykonały dwa piękne, refleksyjne utwory z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Do grona śpiewających poezję dołączyły Julka Mokry i Mirka Chojecka – dziewczyny brawurowo wykonały piosenkę z filmu „Stara baśń”, a w autorskim utworze zaprezentowali się Oliwia Kostka i Tomek Furgoł.

Zainteresowanych występem na naszej szkolnej scenie było tak wielu, że umożliwiliśmy ponadto występ szkolnemu zespołowi muzycznemu w składzie Tomasz Lis i Tymek Pawłowski , którzy zgodzili się zagrać jako „suport”, a po poetyckich występach grali i śpiewali do kawy i ciasteczka ;).

Uroczymi konferansjerami wieczorku byli: Julia Olender i Darek Nowak z „drugiego plastyka”, a nad sprzętem nagłaśniającym czuwał Kacper Kordek.

Do naszej poetyckiej kawiarenki przybyło wielu znakomitych Gości zaprzyjaźnionych ze szkołą: panie ze Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ILO, rodzice, absolwenci oraz spora grupa naszych uczniów, dyrekcja i nauczyciele ZSO nr 1.

Wielkie podziękowania należą się rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy pomogli zorganizować spotkanie:

  • pani Barbarze Kempe z Rady Rodziców za wypożyczenie serwisu kawowego oraz wszelką okazaną życzliwość,
  • pani Małgorzacie Sokołowskiej za zaproszenia, plakaty i kwiaty,
  • paniom Urszuli Majewskiej i Bożenie Dworak za dekoracje, słodkości i akcję promocyjną,
  • pani Marzenie Niżborskiej za zorganizowanie pracy kawiarenki,
  • pani Joannie Kazimierczak za ciasteczka, lampiony, folder z wierszami,
  • wielkiej rzeszy uczniów, których trudno zliczyć, a którzy nie licząc czasu i nie szczędząc sił wspierali wymienionych nauczycieli. Bez ich pomocy nie byłoby tak pięknie. Dziękujemy Wam serdecznie, drodzy Uczniowie, a w nagrodę za zaangażowanie wychowawcy wpiszą Wam uwagi pozytywne do dziennika ;-))

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne takie klimatyczne spotkania!

Organizatorki: Magda Myśliwy i Grażyna Strózik

Archiwa
%d bloggers like this: