Wiedeń w świątecznej odsłonie

W grudniu uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego oraz 1 Liceum im. Jana Kasprowicza odwiedzili po raz kolejny Wiedeń. Wyjazd był nie tylko okazją do uczestniczenia w tradycyjnym jarmarku świątecznym, który odbywał się przy ratuszu, ale także zwiedzenia galerii Belweder oraz zobaczenia najsłynniejszych wiedeńskich zabytków.

W pałacu Belweder uczniowie mieli okazję zobaczyć przepiękne barokowe wnętrza, a także dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów, od średniowiecza po XX wiek. Jacques Louis David, Caspar David Friedrich, Vincent van Gogh, Edvard Munch czy Egon Schiele to nazwiska tylko niektórych artystów, których dzieła zobaczyli raciborzanie. Największe zainteresowanie wzbudziła twórczość secesyjnego artysty austriackiego Gustawa Klimta, którego słynny obraz „Pocałunek” prezentowany jest właśnie w Belwederze.

Wśród zabytków, które znalazły się na trasie spaceru, znajdowały się między innymi Opera Państwowa, mieszczące się przy Ringu Burgtheater (Teatr Zamkowy), neogotycki ratusz, gmachy Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej, Parlament, Volksgarten. Kolejnymi punktami na mapie Wiednia były Kärntner Straße oraz ulica Graben, gdzie uczniowie zatrzymali się przy Kolumnie Morowej oraz w barokowym kościele św. Piotra. Nie zabrakło najsłynniejszych zabytków stolicy Austrii – katedry św. Szczepana, Hofburga, kościoła św. Karola Boromeusza, secesyjnych pawilonów projektu Otto Wagnera na Karlsplatz czy pałacu Albertina.

Wyjazd do Wiednia był wspaniałą lekcją historii sztuki i historii, okazją do zobaczenia kolejnej odsłony tego niezwykłego miasta zimową, przedświąteczną porą. Opiekunami grup byli nauczyciele ZSO nr 1: mgr Krystian Łyczek, nauczyciel historii, i dr Katarzyna Kwiotek, nauczycielka historii sztuki, którzy oprowadzali po mieście, dr Gabriela Habrom-Rokosz, autorka dokumentacji fotograficznej i mgr Emanuela Baron-Tomala, nauczyciel języka niemieckiego.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć autorstwa pani dr Gabriel Habrom-Rokosz oraz uczennicy kl. 1 H Olivii Rycki.

Archiwa
%d bloggers like this: