Wiedeńskie lekcje historii sztuki i historii

Już po raz kolejny uczniowie Liceum Plastycznego wzięli udział w nieszablonowych lekcjach historii sztuki oraz historii poza murami szkoły!
W kwietniu uczniowie Liceum Plastycznego oraz I LO im. Jana Kasprowicza wybrali się wraz z opiekunami: p. Katarzyną Kwiotekp. Krystianem Łyczkiem oraz p. Michaelem Łyczkiem na wycieczkę do Wiednia.

 

Najważniejszym punktem programu były zajęcia warsztatowe w muzeach. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji historii malarstwa w galerii w Belwederze, gdzie zobaczyli m.in. słynne obrazy „Napoleon na Przełęczy św. Bernarda” autorstwa Jacquesa L. Davida oraz „Pocałunek” Gustawa Klimta, jak i wiele innych dzieł secesyjnych. Drugim miejscem prezentującym dzieje sztuki na przestrzeni wieków było Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki). Dzięki egipskim, greckim i rzymskim zabytkom, przez dzieła dawnych mistrzów renesansowych: Rafaela, Bruegla St., Dürera, Giorgione’a czy Tycjana, po barokowe obrazy małych mistrzów holenderskich, Caravaggia, Vermeera, Velázqueza, Rembrandta czy Rubensa, uczniowie nie tylko ćwiczyli umiejńętność analizy i interpretacji dzieł sztuki, ale zobaczyli na żywo obrazy, o których uczą się na co dzień. 

Wyjazd miał również na celu zapoznanie się z historią architektury wiedeńskich zabytków, takich jak m. in. gotycka katedra Stephankirche, Hofburg, kościoły św. Karola Boromeusza i św. Piotra czy reprezentacyjne budynki wzdłuż bulwaru Ring, a także austriacką kulturą. Uczniowie niejednokrotnie dopytywali na przykład o to, kim była wszechobecna Sisi? Dlaczego pralinki o nazwie „Mozartkugeln” są charakterystycznym upominkiem z Wiednia?

Wspaniała przygoda ze sztuką w Wiedniu była kolejnym zagranicznym wyjazdem uczniów ZSO Nr 1, dla których nie istnieje coś takiego jak szkolna nuda!

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z wyjazdu a także filmiku, który nakręciła Zuzanna Walesiewicz z kl. 2 LP.

Archiwa
%d bloggers like this: