Wizyta Plastyków w CINiBA w Katowicach

W dniu 8.10.2018 r. klasa 4 LP udała się z wizytą do katowickiej CINiBy. Celem wizyty było nie tylko zwiedzenie tej nowoczesnej pod kątem architektonicznym Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Ekonomicznego, spełniającej również funkcję Centrum Informacji Naukowej, ale także poznanie jej możliwości.

W trakcie wizyty uczniowie zapoznali się z bardzo nowoczesnym systemem wypożyczeń i zwrotów książek, zwiedzili archiwum, zobaczyli specjalne miejsca i kabiny do pracy indywidualnej. Na każdym kroku trudno było nie zauważyć nowoczesnych technologii, zaczynając od ruchomych pulpitów informacyjnych z możliwością dostosowania dla osób niepełnosprawnych, poprzez tzw. wrzutnię, czyli automatyczny zwrot książek “prosto z ulicy”, szklane kabiny do nauki w ciszy, kończąc na sprzęcie komputerowym i ploterach, dzięki którym nawet najtrudniej dostępne pozycje książkowe są w zasięgu ręki każdego czytelnika.

Drugą część wizyty w CINiBie stanowiły warsztaty ukierunkowane na kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji w sieci. Zaletą bazy CINiBy jest posiadanie biblioteki cyfrowej oraz zdalnego dostępu do jej zasobów z każdego komputera.

Przed naszymi Plastykami rok ciężkiej pracy – w kwietniu muszą zmierzyć się z egzaminem dyplomowym, a w maju z maturą. Mamy nadzieję, że wizyta w CINiBie okaże się pomocna w przygotowaniach do ważnych egzaminów końcowych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Archiwa
%d bloggers like this: