Wycieczka na Kresy Wschodnie

Historia, dziedzictwo cywilizacyjne Wschodu i Zachodu, kultura i sztuka, zwyczajne życie i niezwykły naród, nowoczesność kontra sowiecka tradycja, to wszystko składa się na portret współczesnej Ukrainy, będący owocem naszej wrześniowej, pięciodniowej wędrówki (24.09 – 29.09. 2018 r.) po Kresach Wschodnich, zorganizowanej przez nauczycieli: Urszulę Majewską, Bożenę Dworak, Annę Strojny i Leszka Radaja.

Przyjemność podróżowania, którą rozpoczęliśmy w Raciborzu, mierzyliśmy liczbą nie przejechanych kilometrów, a doznanych wrażeń, płynących z fascynacji krajem pełnym kolorów i kontrastów, zaskakującym wyjątkową sztuką i kuchnią (wareniki, czebureki), dumnym ze swej głęboko zakorzenionej tradycji. Nasza uwaga skupiała się na poszukiwaniu śladów polskiej historii, wielkich bitew i wybitnych postaci, zapomnianych pałaców czy zamków (Lwów, Olesko, Zbaraż, Wiśniowiec, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Złoczów i Chocim), których część zatrzymaliśmy w kadrach obiektywu.

Z tych na pozór przypadkowych, pojedynczych zdjęć, kryjących naszą potrzebę zachowania obrazu i chwili, wyłania się pełny obraz kresowej podróży, z krótkim zapisem dziejów, zdarzeń i emocji, których doświadczyliśmy w miejscach dla nas szczególnych (m.in.: Opera Lwowska, zachwycająca  kunsztem, precyzją i olśniewającym przepychem; Cmentarz Obrońców Lwowa, o których pamięć została skremowana w sowieckich wspomnieniach; Kopalnia Kawy, z pomieszczeniami przypominającymi kawową produkcję; kirkut w Brodach, porażający wstrząsającym widokiem żydowskiej historii zaklętej w kamieniach; cmentarz polski w Zbarażu z pięknymi, nagrobkowymi rzeźbami okrytymi malachitem zapomnienia; czy święte miejsce prawosławia w Poczajowie).

Archiwa
%d bloggers like this: