Zarządzenie nr 1/2020/2021
dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu
z dnia 31 sierpnia 2020 r.
określające zasady bezpieczeństwa w szkole w roku szkolnym 2020/2021
Podstawa prawna:
- art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r., poz. 910),
- wytyczne z dnia 5.08.2020 r. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.) – dalej u.p.i.s.,
- zalecenia z dnia 12.08.2020 r. wydane przez Ministra Edukacji Narodowe i Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 u.p.i.s.
I . Zasady obowiązujące uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Na terenie szkoły, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, obowiązuje zasada zachowania minimum 1,5 m odległości od innych osób, jeśli to jest możliwe, oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Wyjątek stanowią sale lekcyjne podczas zajęć dydaktycznych.
- Dostępne będą cztery wejścia na terenie budynku szkoły:
- Uczniowie zobowiązani są do korzystania z wyznaczonego wejścia do szkoły.
- Wchodząc do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce, zgodnie z instrukcją umieszczoną przy wejściu. Zaleca się zaopatrzenie w osobiste płyny do dezynfekcji rąk.
- Dodatkowa dezynfekcja rąk obowiązuje:
- przed wejściem i po wyjściu z toalety,
- przed wejściem na salę gimnastyczną,
- przed wejściem do sekretariatu i biblioteki szkolnej.
- Zaleca się częste mycie rąk i dezynfekcję podczas przebywania na terenie szkoły, ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz w miarę możliwości niedotykanie balustrad, poręczy, klamek itp.
- Niemożliwe będzie korzystanie z szafek do przechowywania ubrań i podręczników.
- Szatnie i wejście do piwnic zostanie zamknięte.
- Każdy uczeń powinien zabezpieczyć się w drugie śniadanie, ponieważ sklepik i automaty z napojami będą nieczynne.
- W przestrzeni publicznej, tj. na korytarzach, w szatniach, sekretariacie i bibliotece należy obowiązkowo zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki. Nie dopuszcza się zasłaniania twarzy częściami odzieży (np. golf, kołnierz, szal).
- W przypadku zajęć w salach komputerowych (107 i 109) na lekcjach, które nie są informatyką lub zajęciami „zawodowymi” w LSP, obowiązuje zakaz dotykania i korzystania ze sprzętu komputerowego (klawiatura, monitor, myszka).
- Na przerwach uczniowie przebywają w salach lekcyjnych. Zachowują się w sposób, który nie będzie powodował zniszczenia sprzętu tam znajdującego się. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub trwałego zniszczenia odpowiedzialność ponosi pełnoletni uczeń lub rodzic(w przypadku ucznia niepełnoletniego).
- Przejście do innych sal obowiązuje tylko na zajęcia z: informatyki, wychowania fizycznego, języków obcych, przedmiotów rozszerzonych realizowanych w grupach międzyoddziałowych, zajęciach artystycznych (LSP).
- Podczas przerw uczniowie, którzy muszą przejść do innego pomieszczenia powinni bezpośrednio udać się do sal, w których będzie odbywać się kolejna lekcja. Podczas przerw sale będą otwarte. Należy unikać przebywania na korytarzach.
- Podczas przerw obowiązuje zakaz opuszczania budynku szkoły. Wyjście z budynku jest możliwe:
- po zakończeniu zajęć lekcyjnych,
- pod opieką nauczyciela:
- podczas lekcji wychowania fizycznego,
- podczas innych zajęć odbywających się poza budynkiem szkoły.
- W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów chorobowych (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności) należy niezwłocznie poinformować najbliższego nauczyciela oraz obowiązkowo przestrzegać jego zaleceń.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w torbie, plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Zużyte maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do przeznaczonych i opisanych pojemników, umieszczonych przy każdym wejściu.
- Po zakończeniu lekcji uczniowie powinni niezwłocznie opuścić budynek i teren szkoły
II. Zasady obowiązujące nauczycieli i niepedagogicznych pracowników szkoły
- W szkole może przebywać pracownik bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Na terenie szkoły, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, jeśli to możliwe, obowiązuje zasada zachowania minimum 1,5 m odległości od innych osób oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką lub przyłbicą.
- Nauczyciele i niepedagogiczni pracownicy szkoły wchodzą do szkoły wejściem głównym (A, od strony ul. Kasprowicza).
- Wchodząc do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce, zgodnie z instrukcją umieszczoną przy wejściu.
- Dodatkowa dezynfekcja rąk obowiązuje:
- przed wejściem i po wyjściu z toalety,
- przed wejściem na salę gimnastyczną,
- przed wejściem do sekretariatu, pokoju nauczycielskiego i biblioteki szkolnej.
- Zaleca się częste mycie rąk i dezynfekcję podczas przebywania na terenie szkoły oraz ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Pracownicy mogą korzystać z rękawiczek jednorazowych.
- W przestrzeni publicznej, tj. na korytarzach, w szatniach, sekretariacie i bibliotece należy obowiązkowo zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki. Nie dopuszcza się zasłaniania twarzy częściami odzieży (np. golf, kołnierz, szal).
- Zakrywanie nosa i ust obowiązuje również podczas kontaktu z uczniami w zamkniętych pomieszczeniach szkoły, szczególnie w:
- gabinecie pedagoga,
- gabinecie pielęgniarki szkolnej,
- gabinetach dyrekcji.
- Korzystanie z maseczki nie jest obowiązkowe (zaleca się jednak stałe zasłanianie ust i nosa) podczas przebywania w:
- salach lekcyjnych podczas zajęć,
- pomieszczeniach, w których nie przebywają uczniowie,
- pomieszczeniach, w których przebywają osoby stałej grupy pracowniczej, np.:
- sekretariat,
- pokój nauczycielski,
- pomieszczenia obsługi,
- pomieszczenia księgowości.
- Zużyte maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do przeznaczonych i opisanych pojemników, umieszczonych przy każdym wejściu.
- Podczas zajęć lekcyjnych, szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego oraz w gabinetach przedmiotowych i pracowniach należy ograniczyć do minimum korzystanie przez uczniów ze sprzętów i przyborów dydaktycznych ogólnie dostępnych.
- Podczas lekcji wychowania fizycznego zaleca się prowadzenie zajęć poza budynkiem szkoły oraz ograniczyć do minimum ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Po zakończeniu zajęć lekcyjnych każdorazowo należy otworzyć okna oraz pozostawić otwarte drzwi sali w celu przewietrzenia pomieszczenia.
- Podczas pełnienia dyżurów należy dodatkowo zwrócić uwagę na:
- obowiązek zakrywania przez uczniów nosa i ust podczas przerw, zarówno na korytarzu, jak i w salach lekcyjnych,
- obowiązek zachowania przez uczniów bezpiecznej odległości od innych osób, zalecenie przebywania uczniów w salach lekcyjnych podczas przerw.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w izolatorium zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, niezwłocznie powiadomić dyrekcję o zaistniałej sytuacji oraz rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- W sytuacji wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności) zarówno podczas pobytu w szkole, jak i poza szkołą, zobowiązany jest on niezwłocznie poinformować dyrekcję szkoły. Jeśli objawy wystąpią w szkole, pracownik musi bezzwłocznie udać się do izolatki.
III. Zasady obowiązujące osoby niebędące uczniami i pracownikami szkoły
- Osoby niebędące uczniami i pracownikami szkoły mogą wejść do budynku szkoły jedynie po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu przyjścia.
- Do szkoły może wejść osoba bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Do budynku szkoły można wchodzić wyłącznie wejściem głównym (wejście A).
- Wchodząc do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce, zgodnie z instrukcją umieszczoną przy wejściu.
- Na terenie szkoły, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, obowiązuje zasada zachowania minimum 1,5 m odległości od innych osób oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką.
- Po wejściu do szkoły należy bezzwłocznie udać się do sekretariatu szkoły (I piętro).
- Zakazuje się wchodzenia do innych pomieszczeń i poruszania bez zgody po szkole.
IV. Zasady obowiązujące w bibliotece szkolnej
Wytyczne dla czytelników:
- Do biblioteki czytelnicy powinni wchodzić pojedynczo.
- Jednocześnie w bibliotece mogą być: jedna osoba wypożyczająca lub zwracająca książki oraz osoby korzystające z miejsc w czytelni, które zachowują bezpieczną odległość od pozostałych użytkowników – min. 1,5 m.
- Uczniowie mogą też korzystać z dwóch stanowisk komputerowych.
- Uczeń wchodzący do biblioteki powinien mieć zasłonięte usta i nos (maseczka), a po wejściu do biblioteki zdezynfekować ręce. Uczniowie korzystający z czytelni, po zajęciu miejsc, mogą zdjąć maseczki.
- Przebywając w bibliotece należy zachować bezpieczną odległości od pozostałych osób – minimum 1,5 m.
- Do odwołania zawiesza się korzystanie z tradycyjnego katalogu bibliotecznego.
Wytyczne dla pracownika biblioteki:
- Nauczyciel bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece w rękawiczkach. Nosić osłonę nosa i ust oraz rękawice ochronne podczas wypożyczania lub odbioru książek.
- Nauczyciel bibliotekarz powinien składować oddawane książki w przygotowanym miejscu, które nie jest dostępne dla czytelników.
- Składowane książki należy oznaczyć datą, w której zostały przyjęte.
Okres kwarantanny dla książek wynosi 2 dni. Książki, z których czytelnik korzystał na miejscu także podlegają kwarantannie. - Bibliotekarz zobowiązany jest do wietrzenia pomieszczeń oraz dezynfekcji myszek i klawiatur, jeżeli korzystano ze stanowisk komputerowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
Możliwe są zmiany w wynikające z sytuacji epidemicznej w kraju.
Dyrektor ZSO nr 1
Marzena Kacprowicz