"Ziemia obiecana" w Krakowie

 

W czwartek 19 grudnia 2013 roku uczniowie klas 1BC oraz 1LP wybrali sińę pod opieką pana Krystiana Łyczka oraz pani Katarzyny Kwiotek na wycieczkńę do Krakowa.

Szczegóły w rozwinińęciu newsa.

W czwartek 19 grudnia 2013 roku uczniowie klas 1BC oraz 1LP wybrali sińę pod opieką pana Krystiana Łyczka oraz pani Katarzyny Kwiotek na wycieczkńę do Krakowa. Po Teatrze im. Juliusza Słowackiego oprowadził nas tamtejszy przewodnik, nie tylko przedstawiając historińę powstania teatru, ale i pokazując foyer, loże, wspaniałą kurtynńę Henryka Siemiradzkiego, a także kulisy – zajrzeliśmy mińędzy innymi do słynnej garderoby Ludwika Solskiego, gdzie swoje podpisy złożyły znakomitości świata teatru i kultury.

Spacerując po malowniczych uliczkach Krakowa, zagłńębialiśmy sińę w historińę miasta, poznając jego kulturńę i architekturńę, od gotyku reprezentowanego przez Collegium Maius, poprzez renesans na Wawelu oraz barok w przepińęknym kościele akademickim św. Anny, skąd zajrzeliśmy również na dziedziniec pobliskiego Collegium Medicum, po wiek XIX – Planty, Collegium Novum, kamienice w stylu historyzmu czy secesji, którą zobaczyliśmy również na Placu Szczepańskim, podziwiając gmach Teatru Starego i Pałacu Sztuki. Ważnym punktem programu było także dwudziestolecie mińędzywojenne reprezentowane przez architekturńę modernizmu i postaæ marszałka Józefa Piłsudskiego – zobaczyliśmy jego pomnik, a także grób na Wawelu.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu był wieczór w Teatrze Słowackiego – musicalowa wersja Ziemi obiecanej na podstawie powieści Władysława Stanisława Reymonta. Ten pasjonujący spektakl muzyczny wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka zabrał nas w fascynującą podróż do robotniczej Łodzi z początku XX wieku, pokazując, że problemy zawarte w książce polskiego noblisty są jakże aktualne, a znakomita muzyka na żywo udowodniła, że dzińęki oryginalnemu pomysłowi adaptacji tej ponadczasowej powieści można zaciekawiæ nią młodzież. Pełni wrażeń artystycznych, ale i w świątecznym nastroju, dzińęki urokliwemu jarmarkowi świątecznemu na krakowskim rynku, wróciliśmy do domu, po raz kolejny przyznając, że Kraków warto odwiedziæ o każdej porze roku. 


Archiwa
%d bloggers like this: