Zwiedzamy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM

W dniu 18 września uczniowie klasy o profilu medycznym odwiedzili niesamowite Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Infrastruktura Centrum umożliwia odtworzenie warunków pracy prawdziwego szpitala. Do dyspozycji studentów jest prawdziwy ambulans wyposażony zgodnie z obecnymi standardami. Oddział SOR odtworzony w placówce zawiera 4 w pełni wyposażone stanowiska intensywnego nadzoru. Utworzono w nim również sale porodową, pediatryczną, intensywnej terapii oraz blok operacyjny. Na każdej z sal znajduje się autentyczny sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany symulator (m.in. kobiety rodzącej, dziecka i niemowlęcia oraz osoby dorosłej). Posiadają one liczne funkcje, od najbardziej oczywistych, jak unoszeni się klatki piersiowej podczas oddychania czy reagowanie źrenic na światło, aż po możliwość pocenia się, łzawienia i krwawienia. Zobaczyliśmy na własne oczy, że zajęcia prowadzone metodą symulacji medycznej przyczyniają się do zmian w sposobie uczenia się, jak również wpływają na zmianę zachowania uczących się tam osób.

Archiwa
%d bloggers like this: