Debata oksfordzka

W piątek 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w debacie oksfordzkiej zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską w Raciborzu. Debata była inauguracją rozpoczynającego się właśnie Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Pierwsza z dyskutowanych też brzmiała: ”Należy popierać wykluczenie państw posiadających niski wskaźnik przestrzegania praw człowieka z międzynarodowych wydarzeń sportowych”. Naszym oponentem była drużyna z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Druga teza wzbudziła, zarówno wśród dyskutantów jak i przysłuchującej się publiczności, ogromne emocje. Zakładała, że: „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna”. Jak się okazało zdania w tej kwestii były podzielone, czego dowodem okazała się burzliwa dyskusja, która rozgorzała w trakcie debaty. Wszyscy uczniowie, biorący udział w wydarzeniu zgodnie stwierdzili, że tego typu inicjatywy są im bardzo potrzebne i chętnie wezmą udział w kolejnych debatach.

Anna Rozłucka – Jankowska

Zdjęcia dzięki uprzejmości Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu