Mobilność na Sycylię

W dniach 15-19 lipca br. miała miejsce druga z serii mobilności zagranicznych nauczycieli naszej szkoły w ramach doskonalenia zawodowego finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny +, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Udział w niej wziął Pan Leszek Radaj, nauczyciel języka polskiego i rosyjskiego, wychowawca oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy w latach 2021-2023 w naszej szkole.

Kurs ” Integrating minority, migrant & refugee children at European schools & society (IRIE)” w sycylijskim Palermo był okazją nie tylko do poznania lokalnej sytuacji imigrantów na włoskiej wyspie, ale przede wszystkim pozwolił zdobyć bogatą wiedzę praktyczną na temat sprawdzonych sposobów włączania (im)migrantów w lokalnych społecznościach Europy, pokonywania trudności wynikających z różnic kulturowo-społecznych, budowania strategii integracyjnych. Bliska współpraca organizatora kursu z NGO “Moltivolti” umożliwiła obserwację realnych działań na rzecz migrantów: uczniów otrzymujących pomoc w odrabianiu lekcji i nauce języka włoskiego, a także osób dorosłych podejmujących pracę na rynku lokalnym. Wartością dodaną kursu z pewnością był udział w kursie przedstawicieli krajów UE tj. Niemcy czy Francja, doświadczonych w tym sektorze oraz możliwość wymiany doświadczeń z nimi. Nowa wiedza oraz kompetencje w zakresie stopniowej integracji migrantów w struktury społeczno-kulturowe z pewnością przełożą się na działania w naszej szkole, wzmacniające empatię, szacunek i zrozumienie dla odmienności, czyniąc jej społeczność bardziej tolerancyjną i otwartą.

Pobyt w stolicy Sycylii pozwolił także na bezpośredni kontakt z bogactwem kulturowym tej wyspy, naznaczonym dziedzictwem starożytnych Greków i Rzymian, codziennymi wyzwaniami jej mieszkańców, degustację lokalnych specjałów jak cannoli czy pesce spada oraz odrobinę wypoczynku na wybrzeżu Mondello czy Cefalu.

Leszek Radaj