Przywitanie wiosny w Krakowie

21 marca uczniowie naszej szkoły w poszukiwaniu wiosny i artystycznych wrażeń udali się na wycieczkę do Krakowa. W Muzeum Sztuki Japońskiej obejrzeli wystawy z tradycyjną sztuką japońską. Wielki kunszt i wyrafinowanie formy dzieł powstających w Kraju Kwitnącej Wiśni dostrzegli w drzeworytach, zwojach z malarstwem na jedwabiu, ale również w przedmiotach użytkowych – ceramice, parawanach oraz kimonach, którym była poświęcona osobna wystawa.

Spacer po Krakowie z lekkim wiosennym deszczykiem był przerywnikiem pomiędzy wizytami w muzeach. Na trasie nie mogło zabraknąć wzgórza wawelskiego, kościoła śś. Piotra i Pawła, kościoła franciszkanów z polichromiami i witrażami Stanisława Wyspiańskiego, czy Collegium Maius.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie sztuki polskiej XX i XXI w., na którą składają się dzieła z różnych dziedzin plastycznych: malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki i szkła. Przegląd ten rozpoczynają dzieła reprezentatywne dla tendencji w sztuce przełomu wieków – symbolizm zawarty w dziełach Jacka Malczewskiego, inspiracje ludowe młodopolskich autorów oraz impresjonistyczne reminiscencje Józefa Pankiewicza. W dalszej części wystawy można było obejrzeć prace klasyków awangardy m.innymi: Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Romana Opałki, oraz żyjących cenionych na świecie artystów średniego pokolenia jak: Mirosława Bałki, Leona Tarasewicza czy Wilhelma Sasnala.

Zwieńczeniem dnia w Krakowie był spektakl dyplomowy “Świat gdzieś indziej” wystawiony przez studentów IV roku Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Twórcy zabrali widzów w trzygodzinną podróż po zaczarowanym domu. Była to podróż pełna muzyki, kolorów, układów choreograficznych  oraz animacji, która dostarczyła młodzieży wiele pozytywnych emocji i wrażeń.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: