Bullying – znęcanie się – występek polegający na fizycznym lub psychicznym znęcaniu się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Do istoty przestępstwa należy przewaga sprawcy nad pokrzywdzonym, której nie może się on przeciwstawić. [ścigany na mocy prawa: art. 207 § 1 Kodeksu Karnego]
Cyberbullying – wysyłanie i publikowanie szkodliwych treści lub obrazów przy użyciu Internetu lub innych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych. Cyberbullying ma miejsce wtedy, gdy dziecko albo nastolatek jest tyranizowane, zastraszane, szykanowane, upokarzane, zawstydzane lub w inny sposób krzywdzone przez inne dziecko lub nastolatka przy użyciu Internetu, interaktywnych lub cyfrowych technologii, albo też telefonów komórkowych.
Deepfake – technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji. Uzyskane w ten sposób łudząco realistyczne ruchome obrazy stosowane są w nagraniach filmowych, stwarzając możliwości manipulacji i/lub skompromitowania osoby, której wizerunek został wykorzystany.
Fake news – świadomie rozpowszechniana nieprawdziwa informacja.
Flaming – seria wrogich, wulgarnych i często obraźliwych wiadomości wysyłanych do jednego lub kilku członków społeczności.
FOMO – skrót od ang. fear of missing out i oznacza strach przed tym, co nas omija. Jest to choroba cywilizacyjna współczesności, która wiąże się z obawą, że coś naprawdę ciekawego i satysfakcjonującego dzieje się bez naszej wiedzy, natomiast inne osoby mogą w tym uczestniczyć; wiąże się z ciągłym śledzeniem tego, co dzieje się w sieci.
Grooming – działania osoby dorosłej, która przy użyciu chatroomów (i innych środków komunikacyjnych dostępnych w Internecie) stara się nakłonić dziecko do kontynuacji znajomości w formie spotkania w świecie rzeczywistym z intencją seksualnego wykorzystania go.
Hejtowanie – destruktywna krytyka przy użyciu wpisów internetowych.
Patostream – transmisja internetowa na żywo, prowadzona w serwisach internetowych udostępniających wideo strumieniowe, w trakcie której prezentowane są liczne zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi. Kolejne czynności są wykonywane w zamian za wpłaty pieniężne dokonywane przez widzów.
Pharming – bardziej niebezpieczna dla użytkownika oraz trudniejsza do wykrycia forma phishingu. Charakterystyczne dla pharmingu jest to, że nawet po wpisaniu prawidłowego adresu strony www, ofiara zostanie przekierowana na fałszywą (choć mogącą wyglądać tak samo) stronę www. Ma to na celu przejęcie wpisywanych przez użytkownika do zaufanych witryn haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych danych.
Phishing – metoda podstępnego uzyskiwania haseł dostępu do internetowych kont bankowych użytkownika za pośrednictwem np. e-maili, w tym wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów dot. karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.
Ramsonware – szkodliwe oprogramowanie powodujące zablokowanie danych znajdujących się na urządzeniach, aż do momentu opłacenia okupu przez ofiarę. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez e-maile, wyskakujące okienka oraz media społecznościowe.
Scam – oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku, popularne na portalach randkowych, w ogłoszeniach charytatywnych, w ogłoszeniach o wygranej, super ofercie lub szybkim sposobie na zarabianie, itp.
Sexting – przesyłanie za pomocą telefonów komórkowych swoich zdjęć, materiałów wideo lub wiadomości o charakterze seksualnym.
Skimming – nielegalne kopiowanie zawartości paska magnetycznego karty bankowej bez wiedzy jej posiadacza, w celu wykonywania nieuprawnionych transakcji.
Stalking – uporczywe i powtarzające się nękanie, nagabywanie osoby za pomocą nowych technologii.
Trollowanie – nieprzyjazne zachowania wobec innych użytkowników Internetu, które mają na celu przeszkodzenie prowadzonej dyskusji.
Vishing – metoda oszustwa, mająca swoje podstawy w phisingu i metodach socjotechnicznych, polegająca na tym, że oszuści wykorzystując telefonię internetową podszywają się pod instytucje finansowe.