Lekcje sztuki w Krakowie

24 maja kolejne klasy odwiedziły Kraków. Była to wycieczka przedmiotowa z plastyki klasy 1 MD oraz rysunku i malarstwa klasy 1 LSP. Podczas wyjazdu mieszały się tradycja ze współczesnością – na trasie wycieczki znalazły się ekspozycje sztuki najnowszej, ale nie zabrakło czołowych zabytków Grodu Kraka.

Pierwszym punktem programu były nowe wystawy w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Pierwsza z nich pt. „Z japońskiej kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Fudżi i inne góry” dotyczyła motywów górskich w tradycyjnej sztuce japońskiej. Głównym motywem była tytułowa góra Fuji, która nie tylko jest najwyższym wzniesieniem Japonii, ale również ważnym symbolem o charakterze sakralnym.

Na tle tych drzeworytów japońskich pięknie wybrzmiały prace bardziej współczesne o podobnej tematyce prezentowane na kolejnej wystawie. Autorami wyeksponowanych dzieł z tatrzańskimi widokami byli Leon Wyczółkowski (grafiki i pastele), Mieczysław Karłowicz (fotografie) oraz Andrzej Wróblewski (rysunek tuszem, gwasze oraz malarstwo olejne).

W kolejnym budynku tego muzeum wycieczkowicze obejrzeli wystawę Bownika pt. „Podszerstek” z wielkoformatowymi fotografiami wykonanymi w technice analogowej.

Na trasie spaceru po Krakowie nie zabrakło zamku na Wawelu, Kościoła śś. Piotra i Pawła, Kościoła Franciszkanów, Collegium Maius oraz Kościoła Mariackiego ze słynnym ołtarzem dłuta Wita Stwosza.

Po przerwie na zjedzenie posiłku przyszedł czas na zwiedzenie kolekcji sztuki polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym. W przestrzeniach ekspozycji odbyła się lekcja plastyki, podczas której przybliżono różnice między sztuką XIX-wieczną a współczesną. Przykłady dzieł malarskich i rzeźbiarskich wykonanych w różnych stylistykach pozwoliły prześledzić zmiany w myśleniu o sztuce, jakie wprowadziły nurty awangardowe.

Zwieńczeniem pobytu w Krakowie był spektakl „Trzy wesela i pogrzeb” w Akademii Sztuk Teatralnych, w którym młodzi aktorzy wydziału wokalnego opowiedzieli o tym, jak złożonym i niełatwym tematem jest miłość. Było i serio, i bardzo zabawnie. Cudowne głosy, mistrzowskie wykonania znanych piosenek sprawiły, że był to niezapomniany wieczór zakończony owacjami na stojąco i złożonym na pamiątkę autografami aktorskimi.

Roman Szczasny

Recent Posts

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

23 godziny ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago

Refleksje po ogólnopolskim Konkursie Logicznym

13 czerwca 2024 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie miał…

4 tygodnie ago