Sukcesy absolwentek LSP

Wiktoria Janik, Kamila Kaleta i Weronika Rzerzacz absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych ZSO nr 1 w Raciborzu (rocznik 2016-2019) w latach 2019-2022 kontynuowały swoją edukację w raciborskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Instytucie Architektury na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W poniedziałek 4 lipca obroniły licencjackie prace dyplomowe (teoretyczne i artystyczne). Efekty Ich twórczości można podziwiać w miesiącach wakacyjnych (lipiec/sierpień) w Domu Książęcym Zamku Piastowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lipca, tj. w najbliższy piątek o godz. 16:00. Serdecznie zapraszamy!

Obrony i wystawy licencjackich prac dyplomowych w Domu Książęcym na Zamku Piastowskim dla absolwentów kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu stały się już tradycją, podobnie, jak wystawy dyplomowe absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu. Od 1 lipca prezentowana jest wystawa tegorocznych dyplomów artystycznych wykonanych w pracowni rysunku, malarstwa, grafiki i fotografii Instytutu Architektury PWSZ w Raciborzu, na której przedstawione zostały realizacje artystyczne w bardzo różnorodnych konwencjach oraz dziedzinach, począwszy od malarstwa, grafiki, fotografii, druku cyfrowego, aż po dyplom z zakresu sztuki użytkowej.

Promotorem artystycznych prac dyplomowych Wiktorii Janik i Kamili Kalety była dr Karolina Stanieczek. Praca artystyczna Wiktorii Janik składa się z trzech obrazów 110x70cm wykonanych techniką akrylu. Kolorystyką i deseniami w tle nawiązującymi do stylu Pop-Art. Obrazy mają wydźwięk feministyczny, by obalić stereotypy kobiet we współczesnym świecie. Prace zawierają elementy liternictwa z dość mocnym przekazem dotyczącym nietykalności kobiecego ciała, niezależnie od zewnętrznego wyglądu, a raczej wyzywającego ubioru.

Praca artystyczna Kamili Kalety składa się z trzech obrazów wykonanych farbą akrylową na płótnach wielkości 60 na 60 centymetrów. Autorka wykorzystując przekaz “Memento mori”, przedstawia zwierzęce czaszki na tle draperii. Inspiracjami stały się dla niej forma i faktura czaszki oraz kolorystyka malarstwa baroku szczególnie dzieł Caravaggia i Rembrandta.

Promotorem licencjackiej pracy artystycznej Weroniki Rzerzacz był dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ. Weronika Rzerzacz przekłada swoje zainteresowania na grafikę dalekiego wschodu. Jej autorska interpretacja pozostawia jedynie umowne elementy dalekowschodniego pejzażu. Technika wykonania to druk wypukły połączony z monotypią.

Teoretyczne licencjackie prace dyplomowe absolwentki napisały pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Wiktoria Janik i Kamila Kaleta połączyły tematycznie pracę teoretyczną z artystyczną. Wiktoria w swojej pracy rozważała temat: „Kobiet twórczych – dawniej i dziś”, natomiast Kamila – zainteresowana od czasów licealnych malarstwem baroku, a szczególnie twórczością Rembrandta i Caravaggia napisała pracę na temat: „Tenebryzm w malarstwie barokowym”. Z kolei Weronika Rzerzacz sięgnęła do korzeni sztuki, szczególnie sztuki ludowej Śląska, pisząc pracę na temat: „Folklor w sztuce”.

Roman Szczasny

Recent Posts

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

22 godziny ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago

Refleksje po ogólnopolskim Konkursie Logicznym

13 czerwca 2024 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie miał…

4 tygodnie ago