Categories: Archiwum

Uczniowie liceum i gimnazjum w katowickim NOSPR

W środę 19 października 2016 roku uczniowie klasy 3g2 oraz 1BC wraz z opiekunami: panią Katarzyną Kwiotek i panem Krystianem Łyczkiem udali się na wycieczkę do Katowic. Tematem wycieczki było poznanie historii i architektury Katowic i Górnego śląska, wizyta w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a przede wszystkim udział w koncercie w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Więcej w rozwinięciu newsa.

Fotorelacja tutaj.

Podczas spaceru po mieście zobaczyliśmy eklektyczne kamienice z końca XIX- i początku XX wieku, Kościół Mariacki, Teatr Śląski. Nie zabrakło również przykładów modernizmu i symboli powojennej Polski w duchu PRL, jak Pomnik Powstańców Śląskich czy hala widowiskowo-sportowa tzw. Spodek. Zwiedziliśmy także wnętrze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, oglądając m. in. efektowny westybul, Salę Sejmu Śląskiego, Salę Marmurową, Salę Złotą czy schron.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o powojennej historii Katowic i nowych trendach w architekturze oraz różnych procesach rewitalizacyjnych polegających na wykorzystaniu poprzemysłowego dziedzictwa Katowic w sferze kulturowej, podziwiając m. in. Dworzec Główny PKP, Rondo Sztuki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nową siedzibę Muzeum Śląskiego, zajmującą teren dawnej kopalni Katowice czy siedzibę NOSPR. Udział w koncercie był głównym punktem naszego programu. Imponująca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, ale jeszcze większe wspaniały koncert! Na scenie wystąpili soliści – wokalistka Katarzyna Poździał i pianista Szczepan Kończal z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Usłyszeliśmy pieśń „Laura i Filon”, „Fantazję na tematy polskie” Fryderyka Chopina, IV część „Koncertu na orkiestrę” węgierskiego kompozytora Béli Bartóka oraz wybór utworów z suity „Obrazki z wystawy” autorstwa rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego. Te ostatnie kompozycje: „Promenada”, „Taniec kurcząt w skorupkach”, „Samuel Goldberg i Szmul”, „Chatka na kurzej stopce” i „Wielka Brama Kijowska”, zaprezentowano w dwóch wersjach: pierwszej – solowej na fortepian, oraz drugiej – symfonicznej, zorkiestrowanej przez Maurice’a Ravela.

Ten udany wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci, bowiem pokazał nam zupełnie inne oblicze Katowic, których atutem jest wykorzystywanie potencjału poprzemysłowego dziedzictwo regionu, a także zapewnił pierwszorzędne przeżycia muzyczne, na co dowodem jest przyznanie Katowicom zaszczytnego i prestiżowego tytułu „Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki”.

zso1

Recent Posts

Wystawa “Dyplomy 2024” – projektowanie graficzne

15 lipca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Raciborzu miał miejsce wersnisaż trzeciej wystawy prezentującej…

7 godzin ago

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

1 dzień ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago