Projekt “L’euro: hier, aujourd’hui, demain” realizowany w naszej szkole od 2019 r. w ramach programu Erasmus+ porusza kwestie dotyczące historii, aktualnego stanu rozwoju  oraz przyszłości ekonomiczno-społecznej krajów Europy. Pierwsza z trzech jego części nawiązuje do początków Unii Europejskiej, jej instytucji oraz wspólnej waluty – EURO. Dlatego jako pierwszy odwiedziliśmy Luksemburg – jedno z państw założycielskich UE.

W dniach 4-8.10.2021 po dziewięcioro uczniów wraz z opiekunami ze szkoły włoskiej z Lipari i z ZSO nr 1 wzięło udział w mobilności na terenie luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce. W trakcie pobytu uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii powstania UE oraz jej aktualnej sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej. Wizyta w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości oraz udział w konferencjach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego i Parlamentu Europejskiego pozwoliły młodym Europejczykom nie tylko zobaczyć z bliska jak funkcjonuje dzisiejsza Europa, ale także zadać ekspertom nurtujące ich pytania związane z przyszłością krajów i kontynentu, na którym żyją.

Pobyt w Luksemburgu był dla wszystkich pierwszą i niepowtarzalną okazją do zweryfikowania wyobrażenia o jednym z najbogatszych, a zarazem najmniejszych państw Europy. Podróżując codziennie darmową komunikacją miejską pomiędzy Esch sur Alzette, a stolicą kraju Luksemburgiem mieliśmy okazję zobaczyć rolnicze krajobrazy poprzecinane niezliczonymi placami budowy, dróg, linii kolejowych, nowoczesnych budynków. Kontakt z mieszkańcami Luksemburga uświadomił nam jak ważna jest znajomość języków obcych – ponad 75% ludności tego kraju mówi biegle po luksembursku, niemiecku, francusku i włosku!

W ciągu tych kilku dni odkryliśmy Luksemburg pełen sprzeczności architektonicznych – tereny dawnej huty żelaza przekształcone w nowoczesne budynki uniwersytetu w Belval, dzielnicę “szklanych domów” w Kirchbergu, Wenzel – starówkę Luksemburga. Pośród nich królował pałac Wielkiego Księcia Luksemburga – Henri’ego. W końcu tydzień w Luksemburgu to także spotkania w kulturowym tyglu wpływów belgijskich, niemieckich, francuskich, międzynarodowe przyjaźnie, intensywny trening językowy, spora dawka wiedzy o aktualnym świecie, a także pierwsze podróże samolotem oraz okazja, by spróbować takich przysmaków jak confiture des quetsches czy porannych bonhommes de chocolat.

Kolejne nasze spotkanie z Luksemburgiem i Włochami już w marcu 2022 r. w Raciborzu.

Małgorzata

Recent Posts

Wystawa “Dyplomy 2024” – projektowanie graficzne

15 lipca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Raciborzu miał miejsce wersnisaż trzeciej wystawy prezentującej…

10 minut ago

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

1 dzień ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago