Odkrywamy Luksemburg!

Projekt “L’euro: hier, aujourd’hui, demain” realizowany w naszej szkole od 2019 r. w ramach programu Erasmus+ porusza kwestie dotyczące historii, aktualnego stanu rozwoju  oraz przyszłości ekonomiczno-społecznej krajów Europy. Pierwsza z trzech jego części nawiązuje do początków Unii Europejskiej, jej instytucji oraz wspólnej waluty – EURO. Dlatego jako pierwszy odwiedziliśmy Luksemburg – jedno z państw założycielskich UE.

W dniach 4-8.10.2021 po dziewięcioro uczniów wraz z opiekunami ze szkoły włoskiej z Lipari i z ZSO nr 1 wzięło udział w mobilności na terenie luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce. W trakcie pobytu uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii powstania UE oraz jej aktualnej sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej. Wizyta w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości oraz udział w konferencjach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego i Parlamentu Europejskiego pozwoliły młodym Europejczykom nie tylko zobaczyć z bliska jak funkcjonuje dzisiejsza Europa, ale także zadać ekspertom nurtujące ich pytania związane z przyszłością krajów i kontynentu, na którym żyją.

Pobyt w Luksemburgu był dla wszystkich pierwszą i niepowtarzalną okazją do zweryfikowania wyobrażenia o jednym z najbogatszych, a zarazem najmniejszych państw Europy. Podróżując codziennie darmową komunikacją miejską pomiędzy Esch sur Alzette, a stolicą kraju Luksemburgiem mieliśmy okazję zobaczyć rolnicze krajobrazy poprzecinane niezliczonymi placami budowy, dróg, linii kolejowych, nowoczesnych budynków. Kontakt z mieszkańcami Luksemburga uświadomił nam jak ważna jest znajomość języków obcych – ponad 75% ludności tego kraju mówi biegle po luksembursku, niemiecku, francusku i włosku!

W ciągu tych kilku dni odkryliśmy Luksemburg pełen sprzeczności architektonicznych – tereny dawnej huty żelaza przekształcone w nowoczesne budynki uniwersytetu w Belval, dzielnicę “szklanych domów” w Kirchbergu, Wenzel – starówkę Luksemburga. Pośród nich królował pałac Wielkiego Księcia Luksemburga – Henri’ego. W końcu tydzień w Luksemburgu to także spotkania w kulturowym tyglu wpływów belgijskich, niemieckich, francuskich, międzynarodowe przyjaźnie, intensywny trening językowy, spora dawka wiedzy o aktualnym świecie, a także pierwsze podróże samolotem oraz okazja, by spróbować takich przysmaków jak confiture des quetsches czy porannych bonhommes de chocolat.

Kolejne nasze spotkanie z Luksemburgiem i Włochami już w marcu 2022 r. w Raciborzu.