Platforma Google Workspace for Education (G Suite)

Zasady korzystania z Google Workspace for Education (dawniej G Suite)

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu korzysta z Google Workspace (dawniej G Suite) dla Szkół i Uczelni od marca 2020 r.

Google Workspace (dawniej G Suite) to zintegrowane narzędzia od Google, dzięki którym praca w sieci jest zdecydowanie prostsza i wygodniejsza. Platforma pozwala całkowicie odmienić sposób współpracy między uczniami, a nauczycielami. Dzięki niej mamy możliwość przenieść nasze szkolne działania online. Zmienia też sposób myślenia – działamy z uczniami w cyfrowym świecie, dzielimy się informacjami, linkami, udostępniamy materiały. Uczniowie ZSO nr 1 w Raciborzu korzystają ze swoich kont Google Workspace do wykonywania zadań i komunikowania się z nauczycielami.

Podstawowe usługi uruchomione w szkole w ramach Google Workspace

 • Gmail to internetowa usługa poczty e-mail, która umożliwia organizacjom stosowanie rozwiązań Google do obsługi systemów pocztowych. Usługa ta pozwala na uzyskiwanie dostępu do skrzynki odbiorczej użytkownika w obsługiwanej przeglądarce internetowej, czytanie poczty, tworzenie wiadomości, odpowiadanie na nie i przekazywanie ich dalej, a także przeszukiwanie wiadomości oraz zarządzanie nimi za pomocą etykiet. Zapewnia filtrowanie pod kątem spamu i wirusów oraz umożliwia administratorom tworzenie reguł obsługi wiadomości zawierających określone treści i załączone pliki lub kierowanie wiadomości do innych serwerów poczty. Reguły można konfigurować według grup lub klientów (dla wszystkich domen).
 • Kalendarz Google to internetowa usługa do zarządzania osobistymi/organizacyjnymi i zespołowymi kalendarzami. Oferuje ona użytkownikom interfejs umożliwiający przeglądanie kalendarzy, planowanie spotkań z innymi użytkownikami, sprawdzanie informacji o dostępności innych użytkowników oraz planowanie użycia pomieszczeń i zasobów.
 • Kontakty Google to usługa internetowa, która pozwala Użytkownikom na importowanie, przechowywanie i wyświetlanie informacji kontaktowych, a także tworzenie osobistych grup kontaktów, dzięki którym można wysyłać e-maile do wielu osób naraz.
 • Dokumenty Google – czyli m.in.: arkusze, dokumenty, prezentacje i formularze to usługi internetowe, które umożliwiają użytkownikom tworzenie, edytowanie, udostępnianie, wspólne opracowywanie, rysowanie i eksportowanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji i formularzy oraz dodawanie do nich treści.
 • Dysk Google udostępnia internetowe narzędzia, które umożliwiają użytkownikom końcowym przechowywanie, przesyłanie i udostępnianie plików oraz wyświetlanie filmów (bez limitu)
 • Google Chat and Meet to usługi internetowe, które umożliwiają użytkownikom komunikację w czasie rzeczywistym. Umożliwiają indywidualne oraz grupowe rozmowy głosowe i wideo, a także rozmowy tekstowe na czacie. Dzięki Meet można organizować spotkania wideo z większą liczbą uczestników (np. szkolenia).
 • Google Keep to usługa internetowa umożliwiająca tworzenie, edytowanie, udostępnianie i wspólne opracowywanie notatek, list i rysunków.
 • Google Classroom to usługa łącząca wiele innych usług, służy do tworzenia klas, projektów i zarządzania nimi.  Za pomocą Classroom uczniowie mogą wyświetlać i przesyłać zadania oraz otrzymywać oceny od nauczycieli.
 • Synchronizacja Chrome to funkcja umożliwiająca użytkownikom synchronizowanie zakładek, historii, haseł i innych ustawień na wszystkich urządzeniach, na których są zalogowani w Chrome.
 • Usługi Google są również poszerzane o wiele innych usług i aplikacji, które można wykorzystywać w miarę potrzeb.
 • Funkcje administracyjne umożliwiają administratorom Google Workspace tworzenie kont użytkowników i urządzeń w domenie oraz zarządzanie nimi, a także zarządzanie ustawieniami usług Google. Funkcje wyszukiwania i analizy umożliwiają zaawansowane wyszukiwanie i pobieranie danych we wszystkich usługach, a także automatycznie kategoryzują treści, by użytkownicy mogli z nich korzystać w aktywnych usługach.

Zasady pracy

 1. Platforma Google Workspace służy wyłącznie do nauki zdalnej, nie może być wykorzystywania do innych celów.
 2. Wszyscy uczniowie pracują wyłącznie w zespołach utworzonych przez nauczyciela.
 3. Do zajęć dołączamy wyłącznie przy użyciu kont szkolnych. Nauczyciel nie ma obowiązku wpuścić na zajęcia ucznia, który dołącza do nich przez konto spoza domeny szkoły.
 4. Uczeń nie ma możliwości utworzenia spotkania na Meet.
 5. Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników lekcji nie podajemy nikomu spoza klasy dostępu do naszych zajęć.
 6. Zabrania się nagrywania przez ucznia zajęć online, robienia zdjęć, zrzutów ekranu zawierających wizerunek nauczycieli i uczniów.
 7. W przypadku powzięcia informacji o rozpowszechnianiu nagrania lub wizerunku nauczycielowi oraz rodzicom uczniów przysługuje szereg środków prawnych mających na celu ochronę wizerunku łącznie z drogą postępowania sądowego.

Zasoby dla szkół i rodziców

Dane osobowe

Konta Google Workspace (G Suite) dla Szkół i Uczelni są zarządzane przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Administrator ma dostęp do informacji przechowywanych na tych kontach.

W ramach tworzenia konta ucznia ZSO nr 1 w Raciborzu może udostępniać Google niektóre dane osobowe tego ucznia, na przykład jego imię i nazwisko, adres e-mail i hasło. Firma Google może również gromadzić dane osobowe przekazywane bezpośrednio przez uczniów, takie jak numery telefonów wymagane w celu odzyskania konta lub zdjęcia profilowe dodawane do kont Google Workspace dla Szkół i Uczelni (opcja wyłączona w ZSO nr 1).
Ponadto Google gromadzi informacje związane z używaniem usług Google przez uczniów. Obejmuje to m.in.:

 • informacje o urządzeniu, takie jak model, wersja systemu operacyjnego, unikatowy identyfikator oraz informacje o sieci komórkowej, w tym numer telefonu;
 • informacje o lokalizacji gromadzone różnymi metodami, w tym przy użyciu adresów IP, urządzeń GPS i innych czujników;
 • unikatowe dane aplikacji, takie jak numer wersji aplikacji;
 • pliki cookie i dane podobnych technologii, które są używane do gromadzenia i przechowywania informacji o przeglądarce lub urządzeniu, takich jak preferowany język i inne ustawienia.

Google używa danych osobowych uczniów do udostępniania, obsługi i ochrony podstawowych usług Google Workspace dla Szkół i Uczelni. Google nie wyświetla reklam w obrębie podstawowego zestawu usług ani nie używa danych osobowych pochodzących z tych usług do celów reklamowych. Google używa informacji ze wszystkich usług dodatkowych do udostępniania, obsługi, ochrony i ulepszania tych usług oraz opracowywania nowych, a także do ochrony firmy Google i użytkowników jej usług. Google może również używać tych informacji do proponowania treści lepiej dostosowanych do potrzeb, np. dokładniejszych wyników wyszukiwania. Google może łączyć dane osobowe z jednej usługi z informacjami, w tym danymi osobowymi, z innych usług Google.

W przypadku pytań związanych z używaniem przez nas kont Google Workspace (G Suite) dla Szkół i Uczelni należy skontaktować się mailowo z sekretariatem szkoły: [email protected].

Wybierz kategorię