Oficjalne otwarcie „Zielonej Pracowni’ 2023”!

Przecięcia wstęgi – symbolicznego aktu otwarcia pracowni – dokonali Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda, Dyrektor Marzena Kacprowicz, Urszula Majewska (nauczyciel geografii) i Aneta Knura (uczennica klasy trzeciej), w obecności Wicestarosty Marka Kurpisa, Kierownika Referatu Edukacji Ewy Bohr-Cyfki i Beaty Janowicz – Zastępcy Kierownika Referatu Edukacji.

„Widząc dokładniej, odczuwając pełniej i rozumiejąc więcej – można powoli odkrywać pasjonujący świat nauki” – to myśl wiodąca podczas dzisiejszego spotkania inaugurującego działalność ekopracowni w ZSO nr 1.

Dyrektor Marzena Kacprowicz podkreśliła, że to duże przedsięwzięcie powstało dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach oraz wkładowi finansowemu organu prowadzącego.

Opowiedziała o kompatybilnym, dwuetapowym przebiegu konkursu: na stworzenie projektu „Zielona Pracownia_Projekt’2023” oraz na jego realizację pn. „Zielona Pracownia’ 2023”.

Doceniła osobiste zaangażowanie pań Ewy Bohr-Cyfki oraz Beaty Janowicz, których troska – na każdym etapie aplikacji wniosku – miała wpływ na końcowy sukces projektu.

Nadmieniła, że wygrana pieniężna pozwoliła na kompleksową modernizację i adaptację pracowni fizycznej, która zachowując dotychczasowy charakter edukacyjny, przeistoczyła się w nowoczesne centrum przyrodniczo-ekologiczne, zorientowane na potrzeby przedmiotów przyrodniczych. Dodając, że takie zintegrowane podejście wynika z interdyscyplinarnego przekonania o nierozerwalnym związku człowieka z jego otoczeniem przyrodniczym.

Dyrektor w swoim wystąpieniu złożyła podziękowania autorkom projektu – paniom Urszuli Majewskiej i Elwirze Sekule oraz Bożenie Dworak, Ewie Pytel i Annie Strojny – za merytoryczne i organizacyjne wsparcie.

Do wypowiedzi Dyrektor nawiązał Starosta Grzegorz Swoboda, który podkreślił nowe funkcje powstałej pracowni – możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej w praktycznym działaniu, przypisując cyfrowym technologiom informacyjno-komunikacyjnym wspomagającą rolę we współczesnym nauczaniu.

Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali działania realizowane w ramach projektu. Zademonstrowali także doświadczenia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, stanowiących część zasobów nowo powstałej pracowni.

To nie tylko sala eksperymentalna, w której młodzież nawiązuje dialog z przyrodą. Również multimedialna – imponująco wyposażona w pomoce dydaktyczne oraz zaawansowany technologicznie sprzęt (monitor interaktywny, laptop, tablety czy wizualizer). To także miejsce przyjazne nauce, które dzięki, tzw. zielonej  architekturze, zaspokaja potrzebę codziennego obcowania z przyrodą, podnosząc nie tylko walory wizualno-estetyczne, ale  również  i ekologiczne pracowni.

W nowej przestrzeni, obok działań eksperymentalnych, zajęć przedmiotowych, odbywają się również warsztaty artystyczne. Młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych, zainspirowana (nie)widzialnym światem mikroskopowym, stosując różne techniki artystyczne (takie jak rysunek, obraz, fotografia), zgłębia biologię komórkową roślin. Różnorodność odbywających się tutaj zajęć łączy nieusuwalne spoiwo – pasja do odkrywania i poznawania rzeczywistości przyrodniczej.

Ta nauczycielska inicjatywa edukacyjna znakomicie służy i będzie służyć budowaniu odpowiedzialności ekologicznej młodych ludzi. Odpowiedzialności, która powinna dotrzymać przyrodzie kroku. Realizatorzy projektu są na dobrej drodze, by nadać tej idei realny kształt.

U. Majewska

Arkadiusz Gałeczka

Recent Posts

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

23 godziny ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago

Refleksje po ogólnopolskim Konkursie Logicznym

13 czerwca 2024 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie miał…

4 tygodnie ago